Vyhledávání
      

mochna stříbrná (Potentilla argentea)

Trvalky > 

Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
okrouhlé, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, kamenité půdy, nenáročné

Fotogalerie (5 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Mochna stříbrná je vytrvalá bylina. Je to vysoký druh mezi našimi mochnami, na rubu běloplstnatý, s přímými lodyhami, nahoře rozvětvenými a ukončenými žlutými květy. Drobná souplodí obsahují asi 30 drobných nažek a jsou uzavřena do vytrvávajících, hustě chlupatých kalichů, které se ve vlhkém prostředí uzavírají.

Plody jsou zploštělé, v obrysu zhruba polokulovité nebo ledvinité, na hřbetní i břišní straně středně vypouklé. Na hraně báze nažky je podlouhlý tmavý pupek plodní. Oplodí má vyniklou síťovitou žilnatinu, je lysé, slabě lesklé, hnědé. Nažky jsou asi 0,8 mm dlouhé a 0,7 mm široké. Jedna lodyha nese asi 50 plodenství.

Nažky mochny stříbrné jsou rozšiřovány za suchého počasí větrem a na kratší vzdálenosti také vodou, na jejíž hladině se udrží pouze několik minut, než začnou bobtnat. Na většině stanovišť ale mohou být šířeny také zažívacím ústrojím zvířat a pracovní činností člověka.

Klíční listy jsou oválné, na konci zaokrouhlené, krátce řapíkaté, jejich čepele jsou 2,5 - 3,5 mm dlouhé. První listy jsou střídavé a vytvářejí přízemní růžici, která má listy podstatně odlišné od listů stonkových. První tři listy bývají okrouhlé, zakončené postupně třemi až pěti tupými zuby, čepele jsou velké 5 - 10 mm. Listy jsou chlupaté, zejména na okrajích čepelí a na řapících. Další listy bývají postupně členitější, se třemi až pěti výraznými úkrojky, postupně trojčetné a podstatně větší.

Čeleď:
Rosaceae – růžovité

Výskyt:
Druh roste na výslunných kamenitých, travnatých a keřnatých stráních, na suchých pastvinách a lukách, v lemech suchých lesů a na lesních světlinách, na rumištích, úhorech, mezích a někdy i na polích, zejména ve víceletých pícninách. Vyskytuje se na celém území od nížin do podhůří. Je to proměnlivý druh. Vyskytuje se na kyselých křemitých substrátech, na písčitých a štěrkopísčitých půdách.

Množení:
Druh se rozmnožuje generativně i vegetativně vytvářením vedlejších stonků na rozvětvené kořenové hlavě. Plody zrají od druhé poloviny srpna do pozdního podzimu a pomalu vysemeňují. Část zůstává na rostlinách i přes zimu. Klíční listy se mohou objevovat již koncem léta nebo začátkem podzimu a zjara.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.