Vyhledávání
      

Měsíčnice roční (Lunaria annua)

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 30.0 cm do 100.0 cm
Barva květu: 
fialová, bílá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
zubaté, kopinaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
do vázy, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (7 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Měsíčnice roční je jedna z mála letniček, které se pěstují především pro sušení. Rod Lunaria není početný, tři druhy rostou ve střední a jihovýchodní Evropě. Vytrvalá Lunaria rediviva je významným druhem středoevropských smíšených lesů a prakticky se v zahradách nepěstuje.
Měsíčnice roční se pěstuje již po staletí, někdy dokonce zplaňuje. Je to dvouletá rostlina, ale je možní ji pěstovat i jako jednoletou.

Je 30 -100cm vysoká, se vzpřímenou, často již odspodu větvenou lodyhu a s vejčitě kopinatými, na okraji nepravidelně zubatými listy. Čtyřčetné květy vyrůstají v postupně se rozvíjejícím hroznu, kde jich bývá až několik desítek. Jsou purpurově fialové, zřídka bílé. Plody jsou posléze převislé okrouhlé šešulky, 3 -5cm velké, s vytrvalými stříbřitými přehrádkami.

Čeleď:
Brassicaceae - brukvovité

Původ:
Měsíčnice roční pochází z jižní Evropy, zejména z Apeninského poloostrova.

Pěstování:
Měsíčnice vyžaduje hlubší, humózní, kyprou a propustnou půdu, slunečnou polohu, snese ale i polostín, pod korunami světlých stromů. Semena se vysévají v letních měsících, od června do podzimu. Jarní výsev je také možný, ale jednoleté rostliny méně kvetou. Semena se vysévají přímo na záhon, zpravidla naširoko. Tam, kde se rostlina uchytí, drží se často i dlouhá léta samovýsevem.

Použití:
Měsíčnice roční se v zahradách uplatní hned dvakrát, na jaře růžovofialovými, částečně i vonnými květy a pak po odkvětu a vysemenění právě těmi stříbřitými přehrádkami. Svým okrouhlým tvarem plody připomínají stříbřitý měsíc. Na záhonech vydrží po mnoho týdnů, ale když se včas sklidí, mohou být součástí suchých vazeb po dlouhá léta, pokud je prach nebo nešikovný dotek nepoškodí.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.