Vyhledávání
      

Měsíček lékařský (Calendula officinalis)

Květiny > 

Výška rostliny: 
do 5.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen, Září
Doba sběru: 
Červen, Červenec, Srpen, Září, Říjen
Barva květu: 
žlutá, oranžová
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
kopinaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
květ
Použití: 
do vázy, nádoby, ornamentální výsadby, v lékařství
Náročnost: 
slunce, polostín

Fotogalerie (13 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Měsíček lékařský je jednoletá rostlina odolná vůči mrazu, vysoká 30 -40cm. Je to velmi oblíbená okrasná rostliny, která má také léčivé účinky.

Kvete po celé léto. Jeho květy mají v průměru 4-7cm a jsou tvořeny paprskovitě uspořádanými okvětními lístky. Používají se k barvení a kořenění pokrmů. Listy jsou středně zelené a masité. Můžeme je použít do salátů a zeleninových pokrmů. Semena má měsíček asi 5mm dlouhá, srpkovitá, po dozrání světle až středně hnědá.

Čeleď:
Asteraceae (hvězdnicovité)

Použití:
Květy i listy měsíčku jsou jedlé a lze z nich připravit léčivý čaj. V lidovém léčitelství byl měsíček určený k léčbě žaludečních a střevních potíží, při očních chorobách, otevřených ranách a vředech dokonce i při neštovicích a rakovině a také měl chránit proti nakažlivým nemocem.

Měsíček byl velmi oblíben v 17. a 18. století, spotřebovávalo se ho velké množství.
Tato rostlina působí protizánětlivě a podporuje hojení ran. Byl neocenitelný během první světové války, kdy se nedostávalo léků.

Dnes se měsíček používá do hojivých mastí, tinktur a homeopatických přípravků pro léčbu kožních nemocí , jako jsou vředy, ekzémy a opruzeniny. Urychluje léčení zažívacího traktu, podporuje lymfatický systém a pomáhá při nateklých mízních uzlinách.

Výborně působí při virových a bakteriálních infekcích, např. při mykóze nohou. Nálev čistí rány a podporuje jejich hojení.

Měsíček nesmíme zaměňovat s upolínem, který je mírně jedovatý, ani s rudbekií, která má jiné použití. V těhotenství a v době kojení se měsíčkový čaj neužívá vnitřně.

V domácnosti můžeme tuto bylinu použít jako barevný akcent do dekorativních směsí potpourri. Listy se přidávají do salátů a zeleninových pokrmů, okvětní lístky s koprem nebo pažitkou k rybím pokrmům a salátům a dá se použít také na obarvení rýže místo šafránu.

V kosmetice se měsíček osvědčil jako přísada do pleťových vod, k oplachování hnědých vlasů a ke koupeli očí proti únavě.

Pěstování:
Měsíček musí mít slunné stanoviště, jílovitou nebo chudou půdu s dobrou drenáží. Na zahradě dokáže měsíček odpuzovat škodlivý hmyz od jiných květin. Kvete neúnavně od začátku léta do podzimu.

Množení:
Měsíček množíme semeny, které vyséváme na podzim pro rané květenství a ještě jednou na jaře pro pozdní květenství.

Sklizeň:
Sklízíme od června do září celé rostliny nebo okvětní lístky. Před sušením okvětní lístky otrháme.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.