Zpět na seznam

Merlík trpasličí

Chenopodium pumilio

Foto: Merlík trpasličí
Detail
Kategorie Letničky
Výška rostliny do 80 cm
Barvy rostliny zelená, žlutá
Tvary rostliny klas
Barvy listů zelená
Tvary listů peřenosečné, řapíkaté
Typy listů listnaté, opadavé, vonné
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, nenáročné
Popis

Merlík trpaslíčí je jednoletá, bledě až sytě zelená, slabě aromatická bylina, pokrytá bílými článkovanými chlupy a kyjovitými žlázkami. Lodyha je až 80cm vysoká, většinou od báze bohatě větvená, větve jsou plazivé až vystoupavé, hustě olistěné. Listy jsou střídavé, řapíkaté, na rubu žláznaté, s vyniklou žilnatinou, na větvích stejného stupně stejně velké, na větvích spodního stupně velmi malé, čepel je 1 -3cm dlouhá, 0,5 - 1,5cm široká, na bázi klínovitá, peřenolaločná až peřenoklaná, se 3 -4 tupě špičatými úkrojky na každé straně, zářezy zaoblené, řapík je 0,3 -1,2cm dlouhý. V paždí listů vyrůstají klubíčka květů a alespoň u větví 1. stupně boční větve. Květní lichoklas je složený s kulovitých úžlabních klubíček, 3 -4mm v průměru, s 20 -40 květy. Květy jsou oboupohlavné nebo pestíkové, 0,7 -0,9mm v průměru, se stopkou 0,4mm dlouhou, okvětí je 5 četné, srostlé do 1/4, okvětní lístky jsou úzce kopinaté nebo kopinaté, člunkovitě prohnuté, zaoblené, v místě srůstu vykrojené, s bradavčitými nebo kyjovitými žlázkami, na vrcholu s bílými dlouhými chlupy, za květu bledě zelené, za plodu suchomázdřité, bledě žluté, nejdříve plod zakrývající, za zralosti od sebe oddálené, tyčinky jsou dvě, blizny dvě. Nažky jsou v obrysu téměř okrouhlé, mírně zploštělé, 0,5 -0,8mm v průměru, svisle nebo šikmo uložené, oplodí je blanité, osemení je lesklé, tmavohnědé, s povrchem jemně síťkovaným. Kvete od června do září.

Čeleď:
merlíkovité

Původ:
Merlík trpasličí pochází z Austrálie a snad i z Nového Zélandu. V Austrálii se s ním setkáváme jak na pobřežích, tak i v aridních biotopech. Obyčejně se tam vyskytuje jako polní plevel.

Výskyt:
Z Austrálie se merlík rozšířil především zavlékáním se surovou vlnou nebo s vlnovým odpadem na další kontinenty. Nějstarší údaj v Evropě pochází pravděpodobně z jižní Moravy, kde byl zjištěn už v roce 1890 na zahrádce v obci Nosislav. V současné době je znám v Evropě z Anglie, ČR, Francie, Maďarska, Německa, Nizozemí, Polska, Portugalska, Rakouska, Ruska, Slovenska, Španělska, Švédska, Ukrajiny z Belgie. Zdomácnělý je místy ve střední, jihozápadní a jihovýchodní Evropě, v severní a severozápadní části Evropy jen jako přechodně zavlečený. Vyskytuje se na synantropiních, většinou ruderálních stanovištích v sídlech a na dopravních a průmyslových ekotopech, ale také podle vodních toků. Jako plevel vystupuje v Evropě jen ojediněle. Zdomácnělý je také v Jižní Africe, Keni, USA, Argentině a Tichomoří. Jako plevel je uváděn z Jižní Afriky.
V ČR byl sbírán poprvé na jižní Moravě, což je nejstarší nález v Evropě. V roce 1890 ho nalezl moravský botanik na okraji zahrádky v obci Nosislav. V současné době je v ČR roztoušen především na území Velké Prahy, další lokality jsou rozptýleny v Polabí a v jižních Čechách, jednotlivé nebo malé výskyty jsou zaznamemány také v jiných částech Čech. Na Moravě je druh roztroušen v Podyjí a několik nálezů pochází z Hané. Lokality v ČR se vyskytují od planárního do kolinního stupně až do nadmořské výšky asi 400m.
Rostlina roste na rumištích, skládkách, komunikacích, dvorech, vesnických návsích, železničních stanicích, v přístavech, vlnový odpad, přádelny vlny, na březích řek a pobřeží rybníků, na obdělávané půdě a vyskytuje se také v botanické zahradě. V současné době stále vzrůstá počet lokalit na železničních nádražích, kde se druh významně rozšiřuje jak agestochorně, tak rypochorně. Lokalit v zahradách a na polích výrazně nepřibývá, proto druh zařazujeme zatím jen mezi druhy vnější karantény.

Růstové podmínky:
Merlík roste v teplých klimatických oblastech, další lokality jeho výskytu byly zaznamenány v mírně teplé oblasti. Druh má tedy ekologické optimum na antrogenních půdách v údolích větších řek v teplejších územích. Na většině zjištěných lokalit vystupuje merlík jako epekofyt nebo neoindigenofyt. V ČR v teplejších oblastech bohatě a pravidelně plodí. Plody nemají po uzrání výrazný klíčívý odpočinek, ale po porušení obalů, nebo po uložení v chladných vlhkých podmínkách se rozsah teplot vhodných pro klíčení rozšiřuje směrem k teplotám nižším. Optimální teploty pro klíčení diaspor jsou 10 -33°C. Vývoj rostlina ale probíhá při vyšších teplotách. Vzcházení můžeme proto pozorovat až od koce dubna do poloviny května. Plody dozrávají až ve druhé polovině září a vysemeňují pomalu až do jara. Ztráta klíčivosti pokračuje pomalu. Bohatá plodnost rostlin, pozdní zrání a vysemeňování i vyšší nároky čerstvých diaspor na teplotu při klíčení a vývoj rostlin, umožňují tomuto druhu zdomácňování v našich klimatických podmínkách.

Množení:
Semena jsou rozšiřovány větrem, vodou, epichorně a v trusu různých živočichů, ale vělkou měrou se na jejich šíření podílí člověk při pracovní činnosti. Větrem i vodou mohou být šířeny i celé rostliny nebo jejich části.

Použití:
Hospodářský význam této rostliny je dosud hlavně negativní. Je to cizí expanzivní plevel, řazený mezi druhy vnější karantény. Jeho pozitivum je ve vegetační asanaci některých nevzhedných rumištních ploch a zákoutí, ozeleňování dlažby návsí a ploch sešlapávaných a spásaných drůběží.
Jelikož byl už zaznamenán výskyt druhu na obdělávaných půdách, je nutné ho preventivně sledovat a případná místa výskytu v zahradách nebo v polních kulturách likvidovat, a to nejlépe pletím nebo ekologicky vhodnými herbicidy.
Nové fotografie rostlin