Vyhledávání
      

Merendera horská (Merendera montana)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
do 10.0 cm
Doba květu: 
Srpen, Září
Barva květu: 
růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
kopinaté, čárkovité
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
skupinové výsadby, skalky
Náročnost: 
polostín, teplomilná, mrazuvzdorná, propustné půdy, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Rod Merendera zahrnuje devět druhů. Je blízce příbuzný s rodem Colchicum - ocún. Je ale na rozdíl od ocúnu drobnější, má odlišná tvar okvětí a především šest nesrostlých okvětních lístků, její listy nejsou jedovaté.
Jméno rodu vzniklo ze španělského názvu pro ocún. Rostlina má nálevkovité vzpřímené květy lila růžové barvy, někdy také bílé, vykvétají na jaře nebo na podzim, podle druhů. Ve střední Evropě se pěstují jen zřídka, jsou to spíše rostliny pro sběratele.
Nejrozšířenější druhem je merendera horská (Merendera montana), která je známá také pod názvy Merendera bulbocodium, Bulbocodium autumnale nebo Colchicum montanum. Druh Merendera sobolifera má světle lila barevné květy. Od ostatních druhů se liší protáhlou hlízkou, která připomíná oddenek.
Merendera horská má malé hlízy s tmavě hnědou slupkou, jsou nepravidelného tvaru. Listy jsou čárkovitě kopinaté, na konci tupé, vyrůstají na podzim. 1 -2 květy vykvétají těsně nad zemí, úzké vejčité okvětní lístky jsou 4 -5cm dlouhé, lila až fialově purpurové, vzácně bílé. Rostlina je vysoká do 10cm, kvete od srpna do září, je mrazuvzdorná.
Tyto rostliny jsou rozšířeny v jižní Evropě a podél Středozemního moře až k Íránu a Kavkazu.

Čeleď:
Liliaceae - lilovité

Původ:
Merendera horská pochází ze Španělska a Portugalska, kde se také pěstuje. Merendera sobolifera je původem z Uzbekistánu, Malé Asie a Afghánistánu.

Pěstování:
Merendera má podobné nároky na pěstování jako ocún. V našich klimatických podmínkách je možné pěstovat druhy Merendera sobolifera a Merendera trigyna. Vyžadují lehčí propustné humózní půdy a mírný polostín. Hlízky sázíme v pozdním létě, podle velikosti až 10cm hluboko.

Množení:
Rozmnožování je snadné z hlíz, z brutu, ale také výsevem.

Použití:
Rostliny jsou vhodné do skalek, ale jsou krásné i v menších skupinách na záhonech.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.