Vyhledávání
      

mastňák etiopský (Guizotia abyssinica )

 

Letničky > 

Výška rostliny: 
do 1.5 m
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
úbor
Tvary listů: 
pilovité, kopinaté, vstřícné, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
plod
Použití: 
solitéra, v potravinářství
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Mastňák etiopský je jednoletá rostlina s rozvětveným stonkem, vysoká až 150cm a štíhlá. Mladé stonky jsou žláznatě chlupaté.

Listy jsou převážně vstřícné, ojediněle na horní části stonku střídavé, objímavé, dlouze kopinaté, na okraji pilovité, čepele poněkud drsné, dlouhé až 20cm.

Květy jsou uspřádané do úborů, které mají průměr až 3cm, ty vyrůstají v paždí listů po dvou až pěti. Květenství je žluté, obvodové samičí květy jsou krátce jazykovité, 3 – 4 laločné, v paprsku jich bývá asi 8. terčové květy jsou trubkovité, dlouhé asi 1cm, pětilaločné, obojaké. Koruna obojích květů je naspodu chlupatá. Dvouřadý zákrov má vnitřní listeny šupinaté, vnější listeny jsou listovité, vejčité a chlupaté.

Plod je nažka, dlouhá asi 5mm, černá, lesklá, klínovité, z obvodových květů trojboké, z terčových květů čtyřboké, obojí bez chmýru. Semena si udržují klíčivost i několik let.

Čeleď:
Asteraceae – hvězdicovité

Původ:
Druh pochází z Afriky, planě roste v Etiopii a Indii, kde se také pěstuje.

Pěstování:
Rostlina je u nás jen málo známá, občas se pěstuje v zahradách. Je příbuzná slunečnici roční.

Rostliny se pěstují na zorané a dobře připravené půdě, ze semen, výsevem neširoko. Po výsevu se pole vláčí. Rostliny velmi rychle rostou, 3 měsíce po výsevu se mnohou sklízet. Pokosené rostliny se suší na slunci a potom mlátí. Mastňák je možné pěstovat i na chudé půdě, kde dává vysoký výnos.

Použití:
Ze semen se lisuje žlutý polovysychavý olej, který má slabou vůni a příjemnou chuť připomínající vlašské ořechy. Používá se v potravinářství, ke svícení, v mydlářském průmyslu, také jako technický olej k mazání strojů nebo se přidává do barev.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.