Vyhledávání
      

mařinka vonná (Asperula odorata)

Trvalky > 

Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
vejčité, okrouhlé, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
stonek
Použití: 
v lékařství
Náročnost: 
stín, vlhko, hlinité půdy, nenáročné

Fotogalerie (6 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Mařinka vonná je nízká vytrvalá bylina. Po oplození se v drobných květech vyvíjejí dvounažky, které se v době zralosti rozpadají ve dvě nažky kulovitého tvaru. Oplodí je matné, hustě porostlé dlouhými, na konci háčkovitě zahnutými štětinovitými chlupy. Barva nažky je hnědá nebo šedohnědá, chlupy jsou špinavě bílé. Vlastní nažka měří asi 2 mm, s chlupy asi 4 mm.

Klíční listy jsou oválné až vejčité oválné, 8 - 10 mm dlouhé, lysé, na konci nepatrně vykrojené, krátce řapíkaté, se zřetelnější střední žilkou. První listy vyrůstají v lichopřeslenech na lysých stonkových článcích, čtyřhranných. První lichopřeslen bývá čtyřčetný, další jsou většinou šestičetné. Listy prvního lichopřeslenu jsou oválné až obvejčité, 10 - 15 mm dlouhé, na konci s drobnou nasazenou špičkou, na okraji štětinkatě draslavé a naspodu zúžené v krátký řapík. Dva protilehlé vlastní listy jsou větší než dva protilehlé, zveličelé palisty, často v počtu tří. Listy dalších lichopřeslenů jsou podobné, delší ale užší. Všechny listy mají výraznou střední žilku.

Čeleď:
Rubiaceae – mořenovité

Výskyt:
Rostlina se vyskytuje od nížin do horských oblastí, ve stinných, květnatých bučinách i na jiných stinných lesních stanovištích.

Množení:
Druh se množí generativně nažkami a vegetativně plazivými mnohačetnými oddenky. Plody dozrávají od září do podzimu, na rostlinách mohou zůstat přes zimu. Klíční rostliny se objevují zjara v okolí mateřské rostliny.

Nažky jsou rozšiřovány zejména na srsti a peří zvířat, větrem i vodou.

Použití:
Nať se používá v lidovém léčitelství i jako aromatická přísada do bylinných likérů. Obsahuje kumarinové glykosidy a tříslovinu.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.