Vyhledávání
      

Mařinka lesklá (Asperula nitida)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
do 3.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec
Barva květu: 
narůžovělá
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
čárkovité
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
skalky
Náročnost: 
slunce, sucho, písčité půdy, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Rod Asperula zahrnuje 80 až 90 druhů, rostoucích v Evropě, Malé Asii a na Kavkaze. Jsou to jednoleté až vytrvalé byliny s listy ve zdánlivých přeslenech. Mají poléhavé vystoupavé, zřídka přímé lodyhy, na konci s květy v řídkých nebo hustých květenstvích. Koruna má často velmi výraznou trubku se čtyřmi cípy v barvě bílé, růžové, růžovofialové až načervenalé. Plod je dvounažka.
V evropských humózních lesích roste Asperula odorata, až 30cm vysoká. Světle zelené kopinaté listy za sucha černají a voní kumarinem. Kvete v květnu a červnu malými bílými kvítky. Mezi vysokohorské druhy patří často pěstované Asperula nitida, Asperula hirta a velmi pěkná Asperula arcadiensis. jsou to nízké rostliny s poléhavými větvemi a rozrůstají se do víceméně hustých polštářů nebo koberců. Druh Asperula gussonii je vysoký pouze 3 -4cm. Je hustě polštářovitý, s růžovými od květy v červenci až září.
Mařinka lesklá vytváří husté, pouze 3cm vysoké tmavě zelené koberečky. Úzké listy jsou na vrcholu osinaté. Na konci poléhavých listnatých lodyh vykvétají v červnu a červenci světle růžové květy v bohatých květenstvích.
Mařinka Asperula arcadiensis je krásná, ale náročná. Vytváří šedé asi 5cm vysoké řídké koberečky. Listy jsou jemné, čárkovité, odstále chlupaté. Poléhavé listnaté křehké lodyhy jsou zakončeny 5 -10 něžnými, velkými růžovými květy. Mají nápadně dlouhou trubku se čtyřmi cípy. Asperula hirta se rozrůstá do volných polštářů, vysokých 10 -15cm. Má vystoupavé lodyhy, sytě zelené listy a růžové květy. Kvete od června do července a na podzim často remontuje. Pěstuje se také bíle kvetoucí kultivar ´Alba´.

Čeleď:
Rubiaceae - mořenovité

Původ:
Mařinka lesklá pochází z Olympu v severním Řecku.

Pěstování:
Druh Asperula gussonii vyžaduje slunce, humózní půdu s dobrou drenáží. V zimě ji chráníme sklem proti vlhku. Asperula arcadiensis je náročná. Dobře roste ve vápencových kamenech. Na zimu ji přikryjeme sklem. Ostatní mařinky vyžadují sucho, dobře propustnou půdu a slunné stanoviště.

Množení:
Mařinky množíme brzy zjara dělením. Můžeme je množit u výsevem, ale některé druhy v kultuře nevytvářejí klíčivé nažky.

Použití:
Mařinky jsou vhodné do sklaních štěrbin a suchých zídek.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.