Vyhledávání
      

Mák alpínský (Papaver alpinum)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 10.0 cm do 15.0 cm
Doba květu: 
Květen, Červen, Červenec, Srpen, Září
Barva květu: 
žlutá, oranžová
Barva olistění: 
šedozelená
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
skalky
Náročnost: 
slunce, vápenité půdy, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Máky jsou trsnaté jednoleté až vytrvalé byliny, nízké i vysoké, s bílou mléčnou šťávou. Lodyhy jsou přímé, někdy rozvětvené, na nich roste jeden květ. Poupata jsou nící a teprve při rozkvětu se napřimují. Květy mají různé barvy i velikosti. Jejich čtyři korunní plátky jsou v poupěti zmačkané a teprve při plném rozkvětu se vyrovnávají. Dva kališní lístky před rozvitím květu odpadnou. Plod je tobolka s množstvím semen a s přisedlou terčovou bliznou - makovice.
Rod má sto velmi variabilních druhů domácích na severní polokouli. Na skalkách se nejčastěji pěstují nízké horské máky: Papaver alpinum a Papaver pyrenaicum. Často pěstovaný je také až 40cm vysoký Papaver nudicaule, s chlupatými hluboce dělenými listy v bohaté přízemní růžici. Křížením vznikly u tohoto máku květy různých barev, od bílé přes žlutou, oranžovou až k červené. Botanický druh kvete žlutě. Rostlina kvete od května do podzimu. Je jednoletá až dvouletá.
Mák alpínský má sivozelené listy na dlouhých řapících. Jsou dva až třikrát dělené v jemné úkrojky a vytvářejí přízemní růžici. Z ní vyrůstá bezlistá přímá lodyha, 10 až 15cm vysoká, na konci s jedním velkým květem. Podlouhlá makovice má množství semen, která po dozrání vypadávají otvory pod přisedlou bliznou. Vyskytuje se ve dvou plemenech : subsp. burseri s bílými květy a subsp. kerneri s květy žlutými až oranžovými.
Velmi podobný je Papaver pyrenaicum, který je 5 -20cm vysoký, chlupatý. Listy má tmavěji zelené a korunní plátky širší. Papaver pyrenaicum subsp. sendtneri má žluté nebo oranžové květy.

Čeleď:
Papaveraceae - mákovité

Původ:
Téměř sto druhů tohoto rodu je domácí na severní polokouli. Mák alpínský se vyskytuje v evropských horách od Alp po Kavkaz.

Pěstování:
Mák alpínský poroste nejlépe ve skalních štěrbinách, v suti, ve štěrkovité, vápnité zemi na slunci.

Použití:
Mák alpínský je vhodný do menších skalek, Papaver nudicaule bude krásný ve větších skalkách.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.