Zpět na seznam

Lužanka žlutá

Sternbergia lutea

Foto: Lužanka žlutá
Detail
Kategorie Cibulnaté a hlíznaté rostliny
Výška rostliny od 10 cm do 15 cm
Barvy rostliny žlutá
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Září, Říjen
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, vlhko, mrazuvzdorná, kamenité půdy, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy, zimní pokrývka
Použití rostliny skalky
Popis

Rod byl pojmenován po českém botanikovi hraběti Kašparovi ze Štenberku. Zahrnuje asi 12 druhů. Jejich květy připomínají šafrány, ale je to jen náhodná podobnost, protože rod Sternbergia má cibule a patří do čeledi Amaryllidaceae, kdežto šafrány mají hlízky a jsou z čeledi Iridaceae.
Lužanky jsou drobné rostliny. Mají jednotlivě žluté nálevkovité květy s oválnými až kopinatými okvětními lístky. V zahradách se pěstují čtyři druhy, tři kvetou na podzim, jeden na jaře. Nejčastěji se pěstuje lužanka žlutá. Její cibule jsou drobné, podobné cibulím narcisů, s tmavou slupkou. Páskovité, tmavě zelené listy jsou až 15cm dlouhé. Květy velké až 5cm rostou jednotlivě, jen málokdy po dvou. Mají žlutou barvu, jsou vzpřímené s nálevkovitým okvětím s dlouhou trubkou a oválnými až kopinatými cípy. Plod je trojpouzdrá tobolka. Rostlina je vysoká 10 -15cm, kvete od září do října. Je mrazuvzdorná.

Čeleď:
Amaryllidaceae - amarylkovité

Původ:
Lužanka žlutá pochází z východní části Středomoří a z Malé Asie.

Pěstování:
Lužanka je mrazuvzdorná rostlina, ale daří se jí na poměrně teplém a suchém stanovišti s lehčí půdou, která může být i kamenitá a s dobrou drenáží. Půda může mít mírně alkalickou reakci. Rostliny snášejí vlhko. Po odumření listů musíme udržovat stanoviště v suchu. Také v zimě musíme rostlině zajistit, s výjimkou teplých oblastí, přikrývku ze suché rašeliny a fólie, která ochrání před vlhkem.
Cibule vysazujeme v červenci a na začátku srpny, podle velikosti 5 -15cm hluboko a v malých skupinách. Mohou zůstat delší dobu bez přesazování. Teprve když se snižuje počet květů, rostliny přesadíme, přitom oddělíme postranní cibule k množení.

Množení:
Množíme postranními cibulemi. Pokud množíme semeny, oddálí se tím doba květu. Z brutu rostliny kvetou již za dva roky, ze semen až za čtyři roky.

Použití:
Lužanku vysazujeme do skalky, kde svou krásou oživí podzimní aspekt. Dobrými sousedy jsou pro ní ocúny a podzimní šafrány.
Nové fotografie rostlin