Vyhledávání
      

lufa válcovitá (Luffa cylindrica )

 

Trvalky > 

Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
modrozelená
Tvary listů: 
dlanitě složené, zubaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
list, stonek, plod
Použití: 
v zemědělství, v potravinářství
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Lufa válcovitá je jednoletá statná liána s pětihranným stonkem se 2, 3 i více úponky.

Listy jsou tmavozelené, dlanité, 5 -7 laločné, zubaté, řapík je dlouhý 5 -10cm.

Květy jsou žluté, na poměrně dlouhých stopkách, mají 5 -10cm v průměru. Samčí květy vytvářejí 4 -20květá květenství, která vyrůstají v úžlabí listů. Samičí květy vyrůstají jednotlivě ve stejném úžlabí listů jako samčí květenství.

Semeník je vejcovitý, chlupatý a vyvíjí se z něj válcovité, 30 -60cm dlouhé plody s několika brázdami nebo proužky, ale bez výrazných žeber, která jsou typická pro lufu ostrohrannou. Na vrcholu vytrvává tlustá čnělka. Semena jsou černá, plochá, mírně křídlatá, dlouhá 10 -15mm.

Čeleď:
Cucurbitaceae – tykvovité

Původ:
Lufa pochází z tropů Starého světa, pravděpodobně z Arábie a Egypta. Zdomácněla v Indii. Asi v 6. století n.l. se dostala do Číny a později do Japonska. Před druhou světovou válkou se lufa pěstovala také na jižní Moravě a dosud se pěstuje také na jižním Slovensku.

Pěstování:
Lufa se pěstuje také ze semen, rostliny se vedou po laťkovitých mřížích. Z jedné rostliny se sklízí 20 -25 plodů. Mladé nezralé plody se konzumují syrové jako okurky nebo se vaří jako zelenina, používá se také k přípravě polévky.

Vyzrálé plody se sklízejí za 4 -5 měsíců po vysetí v době, kdy rostliny postupně žloutnou odspodu nahoru. Sebrané plody se ponoří do nádob s proudící vodou. Nechají se tam, až se vnější část plodu rozruší. Potom se propírají, aby se odstranila semena a dužina a na slunci se suší a bělí.

Použití:
Nejkvalitnější lufa, což je síťovina cévních svazků zralého plodu se vyváží z Japonska. Používá se k výrobě hygienických vložek do obuvi, jako třecí žínka, mycí houba nebo vycpávkový materiál. Před druhou světovou válkou se lufa používala jako filtr pro parní stroje parníků a dieselových motorů. Je vhodná k výrobě různého drobného zboží – prostírání, rohože do koupelen. Ze semen se lisuje potravinový olej a šťáva získaná ze stonků rostlin se přidává do kosmetických přípravků.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.