Vyhledávání
      

Lopuch větší (Arctium lappa)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
do 2.0 m
Doba květu: 
Červenec, Srpen
Barva květu: 
červená
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
úbor
Tvary listů: 
zubaté, srdčité, vejčité
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
kořen
Použití: 
v lékařství
Náročnost: 
slunce, polostín, sucho, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Lopuch větší je jedna z našich největších bylin. Všechny naše lopuchy jsou dvouleté. Z vřetenovitých kořenů vyrůstá větvená, až 2m vysoká lodyha s květy. Listy má střídavé, vejčité až slabě srdčité, oddáleně zubaté, na rubu šedě plstnaté. Kulaté červené úbory jsou uspořádány v chocholičnatém květenství, jsou lehce pokrytá pavučinovým závojem. Plodem jsou nažky s krátkým pápeřím, dosahují až 7mm délky. Rostlina kvete od července do srpna.

Výskyt:
Lopuch větší roste v Evropě, v Asii, v Africe a Americe. U nás roste většinou kolem plotů, na okrajích cest a rumišť.

Použitelná část:
Používá se kořen z lopuchu.

Sběr:
Kořen se sbírá na podzim, ale sklízet ho můžeme na jaře, v březnu a dubnu. Nepříjemně páchne. Rychle ho omyjeme, rozpůlíme a sušíme. Umělá teplota nesmí překročit 50°C. Starý dřevnatý kořen je málo účinný, proto se nesbírá. Účinnost se nejlépe zachová, když se před sušením asi na tři minuty ponoří do vroucí vody. Droga má slabý pach a chutná slizovitě a nasládle hořce. Snadno přijímá ze vzduchu vlhkost. Skladovaná část se musí občas dosušit.

Použití:
Kořen obsahuje silici, sliz, tříslovinu, 45% inulinu, minerální látky, lappin, glykosid arkciin a složky fytocidní. Příznivě působí při poruchách trávícího traktu a posiluje odolnost organismu. Podporuje vyměšování moči. Užívá se vnitřně v nálevu jako mírné diuretikum a roborans při zvýšeném zadržování vody v těle a jako posilující léčivo v rekonvalescenci a při jaterní únavě. Používá se také jako podpůrný prostředek při léčbě cukrovky. Zevně se užívá při ekzémech, hnisavých procesech, špatně se hojících ranách a při onemocnění vlasové pokožky.
Podobně jako lopuch větší je možné použít i lopuch menší (Arctium minus) a lopuch pavučinatý (Arctium tomentosum Miller).


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.