Vyhledávání
      

lomikámen zrnatý (Saxifraga granulata)

Trvalky > 

Doba plodu: 
Červen, Červenec
Tvary listů: 
okrouhlé, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, hlinité půdy, nenáročné

Fotogalerie (5 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Lomikámen zrnatý je vytrvalá bylina, u nás nejběžnějším druhem rodu. Plodem je dvoupouzdrá tobolka, která puká pouze na vrcholu. Má zvonkovitý tvar a je ukrytá ve vytrvávajícím kalichu, který ji o málo převyšuje. Na vrcholu každého pouzdra plodu je zbytek čnělky. Oplodí je lysé, matné, má světle nebo středně hnědou barvu. Tobolka je asi 8 mm dlouhá a 3 mm široká. Přímá plodenství obsahují asi pět tobolek a každá tobolka velké množství prachových semen.

Semena mají vejčitý tvar nebo jsou nepravidelně hranatá. Na břišní straně je většinou podélný kýl. Osemení je bradavičnaté, matné, lysé, barvy tmavohnědé nebo tmavošedé. Semena jsou průměrně 0,25 mm dlouhá a 0,15 mm široká.

Klíční listy jsou široce oválné, krátce řapíkaté, pouze asi 2 mm dlouhé, lysé. První listy jsou střídavé a vytvářejí přízemní růžici. Jsou okrouhlé, zpočátku nevýrazně laločnaté, pozdější listy jsou výrazně laločnaté až vroubkované, dlouze a hustě chlupaté, řapíky jsou dvakrát až třikrát delší než čepele. První list je drobný, jen o něco větší než klíční listy, další listy jsou postupně výrazně větší, naspodu uťaté až poněkud srdčité.

Plody zrají od poloviny června do začátku července.

Čeleď:
Saxifragaceae – lomikamenovité

Výskyt:
Druh roste na mezích, výslunných stráních, suchých loukách, paloucích a jiných travnatých místech bílými, vzpřímenými, zvonkovitými květy.

Množení:
Tento lomikámen se rozmnožuje generativně semeny a v hojné míře také vegetativně podzemními rozmnožovacími pupeny, které vyrůstají pod listovou růžicí. Semena jsou šířena vzduchem i vodou, na jejíž hladině se udrží i několik hodin. Také pracovní činností člověka se mohou semena šířit, a to hlavně se senem.

Použití:
V antice byl tento druh ceněnou léčivou bylinou, v současné době je jeho význam mizivý. Rostlina obsahuje saponin, třísloviny, hořčinu a glykosid bergerin.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.