Vyhledávání
      

lilie zlatohlavá (Lilium martagon )

 

Cibulnaté a hlíznaté rostliny > 

Doba květu: 
Červenec, Srpen
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, polostín, vápenité půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Lilie zlatohlavá je vytrvalá bylina vyhánějící z podzemní vejčité zlatožluté a až 5cm dlouhé, z většího počtu dužnatých šupin složené cibule vzpřímenou, oblou, lysou nebo výš krátce chlupatě drsnou, zelenou nebo červeně skvrnitou lodyhu, která je hlavně v prostřední části porostlá 11 žebry, krátce chloupkatě brvité a až 15cm dlouhé, spodní a nejhořejší střídavé, prostřední sblížené po 5 -6 do přeslenů.

Konečné květenství je volný hrozen, složený ze 3 -10 květů, které jsou velmi krásné, obloukovitě dolů skloněné. Tvoří je šest okvětních lístků podlouhlého tvaru, 3 -3,5cm dlouhých a půvabně nazpět zatočených, špinavě světle nachových s tmavšími skvrnami a brvitou medovou rýžkou, na hřbetě a na špičce málo chlupaté.

Šest tyčinek má pohyblivé a červeně zbarvené prašníky. Svrchní semeník je složený ze tří plodolistů, nese dvakrát delší, prohnutou čnělku, na konci s tlustou, trojlaločnou bliznou. Plod je tobolka až 3cm dlouhá, ostře hranatá, obsahující mnoho plochých, světle hnědých, 6 -8mm dlouhých semen.


Rostlina kvete v červenci až v srpnu.

Čeleď:
Liliaceae – liliovité

Výskyt:
Lilie zlatohlavá roste v listnatých lesích a v křovinách, častěji v hornatých krajích, na vápencových půdách, od nížin až do alpínského pásma téměř v celé Evropě a v mírné severní Asii, na východ do Japonska.

Použití:
Vařené cibule se na Sibiři občas jedí. Někdy se tato lilie pěstuje také v zahrádkách.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.