Vyhledávání
      

Lilie zahradní (Lilium)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 15.0 cm do 25.0 cm
Doba květu: 
Květen, Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
zelená, žlutá, červená, oranžová, fialová, bílá, růžová, Nažloutlá, oranžovožlutá, žlutobílá, narůžovělá, červenobílá
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
kopinaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
do vázy, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, vlhko, propustné půdy, humózní půdy

Fotogalerie (3 fotek):
       Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Slovo lilie, Lilium, lily, se v různých obměnách objevuje snad ve všech evropských jazycích a má údajně kořeny až v keltském výrazu li, znamenajícím bílý. Ten souvisel s bělostí květů evropské lilie bělostné (Lilium candidum).
V přírodě bylo popsáno asi 300 nebo 400 druhů lilií, ale skutečný počet bude nižší, kolem 80 druhů.
Lilie jsou nápadné rostliny, velmi dlouho kulturně pěstované, a to jak původní druhy, tak kultivary, kterých jsou tisíce. Původní botanické druhy jsou snadno definovatelné, ale třídění zahradních lilií je obtížné. Existují tyto skupiny: asijské hybridy, Martagon-hybridy, odvozené od Lilium martagon a příbuzných druhů, Candidum-hybridy, odvozené od evropského druhu Lilium candidum, americké hybridy, kříženci amerických druhů, Longiflorum-hybridy, trubkovité hybridy, nezařaditelné kultivary a přirozené taxony.
Rozdílnost původu lilií se promítá i v rozmanitosti morfologických znaků. Obecně může shrnout: lilie jsou vytrvalé byliny, jejichž přezimující orgány jsou uloženy v zásobních cibulích pod zemí. Cibule jsou tvořeny zpravidla dužnatými šupinami přisedlými ke střednímu vřeteni. Podle vzhledu cibule se lilie dělí také do několika skupin. Z cibule na jaře vyrůstá olistěná lodyha, vysoká 15 -250cm. Listy jsou různé, zpravidla úzké nebo široce kopinaté. V paždích listů některých druhů se vyvíjejí vegetativní rozmnožovací částice, pacibulky. Květy jsou trojčetné, složené ze šesti okvětních lístků a z reprodukčních orgánů. Vyrůstají jednotlivě, nebo v květenstvích ve všech barvách kromě modré. Tvar květů je různý, zpravidla však náležejí k jedné ze tří skupin: trubkovité, miskovité nebo turbanovité. Plodem je tobolka.

Čeleď:
Liliaceae - liliovité

Původ:
Lilie pocházejí většinou ze severní polokoule. V Kanadě a na Sibiři rostou vysoko na severu, zatímco jižní hranicí je Florida nebo podhůří Himaláje. Mnoho druhů roste v Kalifornii a mnoho v Číně a Japonsku.

Pěstování:
Lilie vyžadují propustnou, humózní a nevysychavou půdu, slunné stanoviště, ale zem u lodyh přistíněnou (např. nastýlkou). Cibule se vysazují nejlépe na podzim, u pozdě kvetoucích lilií i na jaře, do hloubky asi dvojnásobku výšky cibule.

Množení:
Lilie se množí dceřinými cibulemi, šupinami nebo pacibulkami.

Použití:
Lilie jsou krásné zahradní květiny. Nejvíce vyniknou ve skupinové výsadbě.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.