Vyhledávání
      

Ladonička bělomordá (Chionodoxa luciliae)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 10.0 cm do 15.0 cm
Doba květu: 
Březen, Duben
Barva květu: 
modrá, fialová, bílá, růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
složený
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
skupinové výsadby, skalky
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, mrazuvzdorná, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Jméno rodu pochází z řeckých slov „chion“ - sníh a „doxa“ - sláva, pýcha. Květy ladoničky jsou většinou modré, u některých variet a kultivarů i růžové a bílé v různých odstínech.
Cibule ladoničky je kulovitá, bílá, velikosti lískového oříšku. Listy jsou úzké, přízemní, světle zelené. Jednostranné květenství je složeno až z 10 hvězdičkovitých světle modrých až fialově purpurových květů s bělavým středem. Květ vyrůstá na stvolu vysokém asi 15cm. Plod je trojpouzdrá tobolka s okrouhlými semeny s přívěskem, který je potravou pro mravence. Rostlina je vysoká 10 -15cm, vykvétá po roztaní sněhu, v březnu až dubnu, je mrazuvzdorná.
Nejčastěji se pěstují tyto ladoničky: Chionodoxa luciliae - ladonička bělomodrá a několik variet a kultivarů. Nejznámější z nich jsou variety alba, která má bílé květy, rosea se světle růžovými květy a kultivar Pink Giant s vnějšími růžovými květy, které se hodí k řezu podobně jako druh Chionodoxa gigantea. Ladonička Chionodoxa sardensis má blankytně modré menší květy a Chionodoxa tmolusii má květy fialově modré s bílým středem. Rod je úzce příbuzný s rodem Scilla - ladoňka, dokonce byl vyšlechtěn i mezirodový kříženec Chionoscilla.

Čeleď:
Liliaceae - liliovité

Původ:
Několik druhů tohoto rodu roste především v horkých oblastech Malé Asie, některé také v subalpínském stupni pohoří na Krétě. Domovem ladoničky bělomodré jsou pohoří Anatólie v Turecku, kde roste ve výšce 900 -2100m.n.m.

Pěstování:
Tyto cibuloviny nejsou náročné na pěstování. Vyžadují humózní, hlubší, nepříliš suchou půdu na slunném až polostinném stanovišti. Na stanovišti vydrží mnoho let. Prospívá jim pokrytí vrstvou dobrého kompostu.

Množení:
Ladoničky se množí postranními cibulemi, které se vysazují na podzim do hloubky 6 -10cm a asi 10cm od sebe. Rozmnožování semeny je také snadné, ale musíme hlídat zralost semeníků, protože semena mají drobný masitý a olejovitý přívěsek, který je potravou mravenců. Rostliny se samovolně šíří na další stanoviště. Z výsevů kvetou již po 2 -3 letech.

Použití:
Ladoničky se hodí pro skupinové výsadby řídkých keřů a stromů a do skalek. Jejich krása ale vynikne pouze ve větších skupinách.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.