Vyhledávání
      

Kuklík městský (Geum urbanum)

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 30.0 cm do 60.0 cm
Doba květu: 
Červenec, Srpen, Září
Doba plodu: 
Říjen, Listopad
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
jednoduchý
Tvary listů: 
zpeřené, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
list, stonek
Použití: 
skupinové výsadby, v lékařství
Náročnost: 
polostín, stín, vlhko, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (5 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Kuklík městský je vytrvalá rostlina, vysoká 30 -60cm. Má tuhý vláknitý oddenek a štíhlou větvenou lodyhu. Přízemní listy jsou dlouze řapíkaté, zpeřené, složené z 1 -5 dvojic a jednoho lístku terminálního. Celá rostlina je pokryta chlupy. V létě a na podzim rozkvétají na konci lodyh malé žluté květy. Po odkvětu se mění na okrouhlá souplodí, pokrytá dlouhými chlupatými přívěsky plodů.

Kuklík městský dostal jeden z lidových názvů „benedyktový kořen“ podle latinského „herba benedicta“, což znamená „bylina sv. Benedikta“. Kdysi se kuklík považoval za jednu z posvátných bylin. O uzavřených oddencích se říkalo, že odhánějí hady. Také se věřilo, že satan není schopen vstoupit do domu, kde je tato bylina, protože má silnou moc odpudit veškeré formy negativní energie. Z tohoto důvodu bylina působí jako ochranný amulet.

V křesťanské tradici byl kuklík spojován se Svatou trojicí a jeho pět korunních lístků symbolizovalo pět Kristových ran. V dávných dobách se pro svou morfologickou stavbu podle čísla tři a pět považoval za jednu z bylin Bohyně. Od 13. století se obliba kuklíku projevuje také použitím v ozdobných architektonických prvcích.

Kuklík se přidával do ochranných kadidel a amuletů, sloužil při rituálech očisty a vymítání ďábla. Rozhazoval se kolem místa, které se mělo zbavit zlého ducha nebo očistit.

Původ:
Kuklík pochází z Británie, Irska, kontinentální Evropy včetně Ruska. Roste také ve střední Asii a v Severní Africe. Vyskytuje se v lesích, křovinách a na zastíněných místech.

Použití:
V léčitelství se používají oddenky a nadzemní části. Odvar z kulíku městského se užívá hlavně při poruchách trávení, např. při průjmu, úplavici, žaludeční nevolnosti a zvracení. Může pomoci při horečnatých stavech a katarech, bolestech hlavy a zimnici. Odvar se může použít jako kloktadlo při bolestech v krku a při zánětech sliznice dásní.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.