Vyhledávání
      

krvavec menší (Sanguisorba minor)

Trvalky > 

Barva květu: 
zelená
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, vlhko, hlinité půdy, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (5 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Krvavec menší je zelenokvětý, nenápadný druh. Válcovité souplodí se skládá asi z 20 nažek, které se při různých podnětech snadno uvolňují. Plodem je nepukavá nažka obsahující jedno až dvě semena. Plody jsou trojboké až čtyřboké, v obrysu mají tvar kosodélníku, na hranách jsou úzce křídlaté. Oplodí je lysé, matné, s nepravidelně uspořádanými křídlovitými lištami. Barva plodů je světle, středně nebo šedohnědá. Na bázi plodu je pupek plodní, který je většinou o málo tmavší než ostatní oplodí. Nažky jsou průměrně 4,5 mm dlouhé a 2,8 mm široké.

Semena mají vejčitý tvar, pupek semenný není většinou patrný. Osemení je jemně bradavičnaté, matné nebo slabě lesklé, má slámově žlutou nebo světle hnědou barvu. Semena jsou asi 3 mm dlouhá a 1,3 mm široká.

Klíční listy jsou oválné, jejich čepele jsou 4 - 5 mm dlouhé, spočívají na řapících asi stejné délky, čepele jsou na konci zaokrouhlené až velmi mělce vykrojené a naspodu mají krátké, střelovité výběžky směřující k řapíku, čepele jsou lysé, řapíky krátce chlupaté. První listy vyrůstají střídavě v podobě přízemní růžice, jsou trojčetné, mají řapíky asi v délce koncového lístku (první list) až několikanásobně delší (postupně další listy). Jednotlivé lístky jsou obvejčité, 5 - 7 mm dlouhé, hrubě pilovité, postranní krátce řapíkaté, koncový s poněkud delším řapíčkem. Čepele lístků jsou lysé, listový řapík je řídce a dlouze chlupatý. Počínaje asi pátým listem se na řapících začínají vyvíjet další párové lístky a listy se tak stávají lichozpeřenými.

Čeleď:
Rosaceae – růžovité

Výskyt:
Druh roste na skalách, u cest, na úhorech, na pustých místech, někdy také na polích.

Množení:
Vodní v vzdušné proudy pomáhají rozšiřování nažek i do velkých vzdáleností. Na vodní hladině se udrží několik dní. Semena jsou šířena také člověkem.

Použití:
Rostlina se používala v lidovém léčitelství, také do jarních polévek a salátů. I zvířata ji ochotně pojídají.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.