Vyhledávání
      

Kruštík širolistý (Epipactis helleborine)

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 35.0 cm do 10.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
zelená, červená
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
okrouhlé
Typy listů: 
listnaté
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, teplomilná, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (10 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Kruštík širolistý je vytrvalá rostlina vysoká 35cm až 1m. Čeleď vstavačovitých je druhou největší čeledí kvetoucích rostlin, zahrnuje přes 18 000 druhů rostoucích po celém světě. Mnohé tropické orchideje jsou epifyty (rostou na jiných rostlinách, ale neparazitují na nich). Středomořské orchideje jsou ale terestrické (pozemní).

Kruštík širolistý je rostlina lesů a křovin. Vyrůstá z krátkého oddenku, stonek je silný, dole ochmýřený a obklopený spirálou až deseti širokých, oválných, až 15cm dlouhých listů. Květenství tvoří jednostranný hrozen složený z 15 až 20 květů. Jejich barva je v odstínech od zelené až po tmavě červenou a květy mají velké okvětní lístky a pysk se zřetelným žlábkem uprostřed. Květy jsou až 20mm široké. Stejně jako u jiných orchidejí je plodem tobolka, která puká a uvolňuje velký počet prachu podobných semínek. Ta se rozšiřuje větrem.

Krušíky jsou opylovány vosami, které láká jemná vůně květů. Květy nevytvářejí nektar, ale pouze nektarovou voskovitou hmotu. Rostlina kvete od června do srpna.

Čeleď:
Orchidaceae - vstavačovité

Výskyt:
Kruštík širolistý roste po celé oblasti Středomoří, severně ke Skandinávii ve světlých listnatých nebo jehličnatých lesích, v křovinách a dunách.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.