Vyhledávání
      

Kruhovník rozkladitý (Anacyclus depressus)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 5.0 cm do 8.0 cm
Doba květu: 
Květen, Červen, Červenec
Barva květu: 
žlutobílá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
úbor
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
skalky
Náročnost: 
slunce, sucho, vápenité půdy, písčité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Kruhovník zahrnuje jen několik druhů, většinou jednoleté rostliny rostoucí kolem Středozemního moře a v Portugalsku. Na našich skalkách se nejčastěji pěstuje kruhovník rozkladitý, který je z celého rodu nejkrásnější. Na vhodném stanovišti, na plném slunci a v suchu, se jeho poléhavé listy rozrůstají na všechny strany do hustého kruhu. Má tmavě zelené, jemně dělené listy. Rostlina je vysoká jen 5 -8cm. Konce lodyh jsou vzpřímené, zakončené úbory podobnými úborům menších kopretin. Okrajové jazykové květy jsou na spodní straně karmínově růžové, a proto jsou poupata růžová. Teprve po rozkvětu se objeví bílé okrajové květy a žlutý střed. Kvete v květnu a červenci.
Květy kruhovníku tvoří úbor, který je typický pro celou čeleď Asteraceae. Úbor je složen z mnoha drobných kvítků napodobujících jeden květ, a nazývá se také „biologický květ“. Středové květy úboru jsou pravidelné, nejčastěji žluté oranžové, někdy i hnědé. Okrajové jazykovité květy jsou pouze samičí a někdy chybějí. U různých rodů a druhů mohou být různých barev. Někdy je celý úbor tvořený pouze jazykovitými květy.

Čeleď:
Astreraceae - hvězdicovité

Původ:
Kruhovník rozkladitý pochází z vysokých hor Maroka.

Pěstování:
Kruhovník zasadíme na plné slunce do písčité půdy s přísadou vápencového štěrku, aby byla propustná. Rostlinu obsypeme štěrkem, aby lodyhy neležely na zemi.
Pokud rostlina začne zatahovat ještě před květem, pravděpodobně to způsobuje nadměrné vlhko. Musíme ji tedy udržovat v suchu, aby příští rok zase vyrostla. Často trvá delší dobu, než si kruhovník na nové stanoviště zvykne. Při vysazování mu musíme zajistit dostatek místa, aby si mohl rozložit větve do kruhu a neztratil svůj typický habitus. Na zimu ho chráníme sklem proti vlhku.

Přesazování:
Přesazujeme je mladé rostliny. Přesazování starších rostlin není úspěšné.

Množení:
Kruhovník množíme výsevem, nažky vyséváme ihned po dozrání nebo v únoru po přemrznutí v chladném skleníku. Brzy na jaře vysadíme malé sazeničky do skalky. Na příznivém stanovišti se kruhovník vysévá sám.

Použití:
Kruhovník vysazujeme do suchých skalek, do štěrbin mezi kameny, na suché zídky apod.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.