Vyhledávání
      

krtičník uzlovitý (Scrophularia nodosa)

Trvalky > 

Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
lata
Tvary listů: 
pilovité, vejčité, vstřícné
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
stonek
Použití: 
v lékařství
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, hlinité půdy, nenáročné

Fotogalerie (6 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Krtičník uzlovitý je vytrvalá bylina jejíž plody jsou stopkaté. Vzpřímené tobolky,jsou sestavené průměrně po padesáti do latnatých plodenství. Jedna tobolka obsahuje asi 150 semen, otvírá se v době zralosti dvěma chlopněmi po celé délce. Tvar má vejcovitý, na vrcholu je mírně zašpičatělá, na bázi zaoblená. Oplodí je roztroušeně bradavičnaté drobnými bradavkami, má slabě vyniklou žilnatinu a je slabě lesklé. Jeho barva je špinavě hnědá. Tobolky jsou dlouhé asi 7 mm, široké asi 5 mm. Ve vlhku se puklé tobolky opět uzavírají.

Semena jsou drobná, válcovitá, elipsoidní nebo vejcovitá. Jejich povrch je rozdělen šesti podélnými valy, lesklé až matné a má středně až tmavě hnědou barvu. Semena jsou dlouhá asi 0,8 mm a široká asi 0,5 mm.

Klíční listy jsou přiokrouhlé až koníkovité, lysé, jejich čepele jsou asi 2 mm dlouhé, spočívají na asi stejně dlouhých řapících. První listy jsou vstřícné a vyrůstají na stonkových článcích, poněkud čtyřhranných, jsou vejčité, na konci tupě špičaté, naspodu stažené v řapík dlouhý asi jako polovina čepele. První pár má jeden až dva nevýrazné pilovité zuby, další páry jsou pilovité. Listy jsou lysé nebo roztroušeně žláznatě chlupaté, mají zpeřenou žilnatinu.

Čeleď:
Scropulariaceae – krtičníkovité

Výskyt:
Druh roste na rumištích, při cestách, v příkopech, břehovitých křovinách, na pasekách a v listnatých i jehličnatých lesích od nížin do hor.

Množení:
Rostlina se množí generativně i vegetativně výhonky z pupenů na hlízovitém vodorovném oddenku. Semena zrají od konce července do podzimu, vysemeňují až do jara. Klíční rostliny se objevují na podzim i zjara.

Použití:
Oddenek se sbírá pro lékařské účely. Jeho hlavními obsahovými látkami jsou saponiny, glykosid skrofularin, pektin, organické kyseliny a vitamín D. Pro jedovatost není používání této rostliny v lidovém léčitelství doporučeno. Je to také rostlina medonosná.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.