Vyhledávání
      

Křivatec nejmenší (Gagea minima)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 10.0 cm do 30.0 cm
Doba květu: 
Březen
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
okolík
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
skalky
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, mrazuvzdorná, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Křivatec nejmenší je drobná cibulová rostlina, zastoupená asi ve 40 druzích především v travinných společenstvech, ale i v listnatých lesích Evropy, Asie a Severní Ameriky. Má přízemní úzce žlábkovité listy, někdy na okrajích brvité, přímé, světle zelené. Sytě žluté, hvězdicovité trojčetné květy mají na vnější straně okvětních lístků zelené střední žebro a jsou sestaveny do řídkého okolíku. Kvetou brzy na jaře, v březnu, a jsou 10 -30cm vysoké. Po odkvětu zatahují pod zem. Cibule je drobná, vejčitá, bělavá, přisedlá vždy po dvou ve společných šupinách. Plod je drobná tobolka. Rostlina je mrazuvzdorná.
Kromě křivatce nejmenšího je velmi vzácným druhem křivatec český (Gagea bohemica), který má kulovité cibule a chlupaté květní stopky. Z větších druhů jsou běžně rozšířeny křivatec žlutý (Gagea lutea) a křivatec luční (Gagea pratensisis mnohem širšími listy (3 -10mm).

Čeleď:
Liliaceae - liliovité

Původ:
Křivatec nejmenší je původem z Evropy, Asie a Severní Ameriky.

Pěstování:
Křivatce jsou nenáročné cibuloviny. Postačí jim běžná zahradní půda, většina druhů je ale vápnostřezná. Cibule vysazujeme časně na podzim do hloubky 5 -6cm, jsou zcela mrazuvzdorné.

Množení:
Křivatce se množí cibulemi, potom je třeba dostatečná zálivka, případně rosení. Při množení ze semen je výsev nutný hned po dozrání tobolek. Semena vyséváme nejlépe do studeného pařeniště, semenáčky vykvétají třetím rokem.

Použití:
Křivatce jsou vhodné do skalek nebo jako podrost ve větších skupinách pod listnaté stromy nebo okrasné keře.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.