Vyhledávání
      

Křín Powellův (Crinum x powellii)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
do 60.0 cm
Doba květu: 
Červenec, Srpen, Září, Říjen
Barva květu: 
růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
okolík
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy, zmní pokrývka

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Známe asi 150 druhů rostoucích převážně v pobřežních tropických a subtropických oblastech Asie, Ameriky a Afriky, žádný druh není znám z mírného klimatického pásu. Nejčastěji se pěstuje křín Powellův, kříženec druhů Crinum bulbispermum a Crinum moorei. je otužilejší a nižší než jeho rodiče. Z velké cibule vyrůstají až 1m dlouhé přízemní listy a z nich uprostřed léta vyráží 60cm dlouhý stvol, zakončený řídkým okolíkem velkých, světle růžových trubkovitých, nálevkovitě otevřených květů. Existuje i řada kultivarů s čistě bílými květy, např. ´Album´, se světle růžovými květy ´Harlem´, s tmavě růžovými květy ´Krelagei´ a další.
Cibule křínu jsou podlouhle vejčité, měřící v průměru 12 -20cm, s dlouhým krkem. Listy jsou přízemní, úzké, až 1m dlouhé, světle zelené, v počtu 12 -15. 3 -12 trubkovitých, nálevkovitě otevřených světle růžových květů s jasně červenou čnělkou, měřících v průměru až 15cm, vytvářejí okolík. Plod je tobolka s velkými světle zelenými dobře klíčivými semeny. Rostlina je vysoká až 60cm, kvete v červenci až říjnu.

Čeleď:
Amaryllidaceae - amarylkovité

Původ:
Kříny pocházejí z tropických a subtropických oblastí Asie, Ameriky a Afriky.

Pěstování:
Křín vyžaduje teplé, chráněné a slunné stanoviště s humózní, hluboce prokypřenou půdou, v době květu vydatnou zálivku a opakované tekuté hnojení. Prospívá mu přidání kostní a rohové moučky. V době vegetačního klidu je citlivý na nízké teploty a vlhko, je tedy nutná dobra ochrana listím, nebo rostlinu přikryjeme obrácenou nádobou či košem. V chladnějších podmínkách je lépe pěstovat tuto rostlinu ve velkých nádobách a přemístit ji na zimu do suché místnosti s teplotami mírně nad nulou.

Množení:
Křín se dobře množí dceřinými cibulkami, také semena jsou dobře klíčivá.

Přesazování:
Křín není vhodné často přesazovat.

Použití:
Křín nejlépe vynikne na otevřeném prostranství, v parcích, v kombinaci s jinými v létě kvetoucími rostlinami, např. Canna.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.