Vyhledávání
      

Kraspedie kulovitá (Craspedia globosa)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 50.0 cm do 75.0 cm
Doba květu: 
Červenec, Srpen, Září
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
úbor
Tvary listů: 
kopinaté, čárkovité
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
do vázy, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, vlhko, kyselé půdy, písčité půdy, chudé půdy, propustné půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Vedle slaměnek je kraspedia kulovitá ideální rostlinou pro suché vazby. Má nápadně kuželovitá květenství na dlouhých stoncích. Svou stavbou připomíná květenství některých česneků. I když by bylo spojení kulovitých fialových květenství česneků a žlutých kraspedií velmi atraktivní, časově se doba jejich kvetení velmi rozchází.
Kraspedie kulovitá je 50 -75cm vysoká trvalka, kterou je možné v Evropě pěstovat jen jako letničku. Vytváří trs úzce kopinatých až čárkovitých listů. Z tohoto trsu vyrůstají řídce olistěné, až téměř bezlisté stonky, zakončené strboulem drobných úborů, tvořených výhradně žlutými trubkovitými květy na vyklenutém květním lůžku. Kvete od konce července do září. Nejvíce se pěstuje kultivar ´Trommelstock´.

Čeleď:
Asteraceae - hvězdicovité

Původ:
Kraspedie kulovitá pochází ze subtropických oblastí Austrálie a Nového Zélendu, kde roste asi šest druhů rodu Craspedia.

Pěstování:
Kraspedie vyžaduje kyselou, chudší, štěrkovitopísčitou, dobře propustnou půdu, slunné stanoviště, nejbližší okolí rostliny by mělo být zasypáno drobným štěrkem.
Nažky se vysévají už v prosinci nebo v lednu. Při teplotě 18°C klíčí během tří týdnů. Za dalších šest až osm týdnů se semenáče přepichují do sadbovačů, od března se udržují v chladném skleníku a na záhony se vysazují koncem května. Rostlina nesnáší teploty pod +5°C.

Použití:
Většinou se doporučuje společná výsadba s nižšími kobercovitými rostlinami, např. s modrokvětými sporýši. K sušení se květenství odstřihávají na celých dlouhých stoncích až v plném rozkvětu. Z každého trsu vykvete postupně více než 10 květenství.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.