Vyhledávání
      

Krásnoočko velkokvěté (Coreopsis grandiflora)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 70.0 cm do 90.0 cm
Doba květu: 
Červenec, Srpen
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
úbor
Tvary listů: 
vstřícné
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
do vázy, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, vlhko, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Krásnoočka se pěstují v Evropě od první poloviny 19. století. Existuje asi 70 druhů rodu Coreopsis. Mnoho z nich roste ve volných, otevřených prostorách amerických prérií. Jsou podobné našim kopretinám. Ale jejich vědecké a některá národní jména vypovídají něco jiného. Jméno Coreopsis je odvozeno z řeckého „koris“= štětice nebo ploštice a „ópsis“= připomínat, vypadat jako... Člověku, který je takto pojmenovat asi semena i nažky této rostliny připomínaly obávaný hmyz. Lepší se zdá jiný výklad tohoto názvu, a to řecké „kóre“ = dívka, potom by krásnoočko připomínalo krásnou dívku.
V zahradách se nejčastěji pěstovalo krásnoočko velkokvěté. Říká se, že je ze všech nejhezčí a má největší květy. Tento druh ale nepatří mezi vytrvalé. Pro trvalé porosty v zahradě je vhodnější drobnokvěté, ale odolnější krásnoočko přeslenité (Coreopsis verticillata), který se rychle rozrůstá podzemními odnožemi a vytváří husté, jemně olistěné polykormony se sytě žlutými drobnými úbory. Kvete uprostřed léta, v červenci a srpnu, podrost vypadá velmi dekorativně několik týdnu pře rozkvětem i po něm. Pěstuje se zejména zlatožlutý kultivar ´Zagreb´ nebo světle žlutý ´Moonbean´.
Vytrvalá krásnoočka jsou vzpřímené byliny se vstřícnými listy zpravidla jemně členěnými nebo zpeřenými či vyrůstajícími v přízemní růžici. Krásnoočko velkokvěté je asi 70 -90cm vysoké, kvete v červnu až srpnu. Krásnoočko přeslenité je vysoké 50 -70cm a vykvétá později. Úbory, biologické květy mají charakteristickou stavbu . Zlatožlutý terč a několik širokých jazykovitých květů v obvodovém paprsku. Plod je nažka.

Čeleď:
Asteraceae - hvězdicovité

Původ:
Krásnoočka pocházejí ze Severní Ameriky.

Pěstování:
Krásnoočka jsou rostliny otevřených prostorů, vyžaduji hodně světla, plné slunce a výživnou půdu. Životnost krásnoočka velkokvětého prodloužíme včasným seříznutím odkvetlých lodyh, nebo častým přesazováním. Krásnoočko přeslenité není tak náročné, snese i kratší období sucha, bez pravidelné zálivky.

Množení:
Krásnoočka se dobře množí dělením trsů nebo bazálními řízky, původní druhy i semeny.

Použití:
Krásnoočko velkokvěté se pěstuje především k řezu, ve váze vydrží velmi dlouho a rozkvetou v ní i poupata.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.