Vyhledávání
      

Krásnoočko různolisté (Coreopsis basalis)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 50.0 cm do 60.0 cm
Doba květu: 
Červenec, Srpen, Září, Říjen
Barva květu: 
oranžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
úbor
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
do vázy, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, teplomilná, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (1 fotek):
   Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Krásnoočka jsou většinou americké rostliny, jen několik jich roste v tropické Africe. Je to velký rod zahrnující asi 114 druhů, z nichž některé se pěstují v zahradách. Z letniček to jsou především krásnoočko různolisté nebo krásnoočko dvoubarvé, jiné druhy se pěstují jen jako krátkověké trvalky. Latinské rodové jméno se vykládá buď jako složenina upozorňující na podobu plodů a jistým hmyzem nebo připodobňující květy ke krásné dívce.
Mezi letničkovými krásnoočky je asi nejspolehlivější krásnoočko různolisté. V zahradách se pěstuje v kultivaru ´Goldkrone´, který neúnavně vykvétá téměř po celé léto až do mrazů. Krásnoočko dvoubarvé (Coreopsis tinctoria) je také velmi krásné. Jeho úbory jsou ale na rozdíl od předchozího zbarveny více v teplých oranžových až bronzových tónech, kultivar ´Ohnivý paprsek´ je téměř hnědočervený, kompaktní, neúnavně kvetoucí. Jediná rostlina může údajně přinést 200 až 1000 úborů za sezónu, při výšce pouze asi 30cm.
Krásnoočka jsou byliny s rozvětvenou lodyhou, připomínající malý keřík. Na nich vyrůstají střídavě členěné listy. Lodyhy krásnoočka různolistého jsou poléhavé, vysoké 50 -60cm, lodyhy krásnoočka dvoubarvého jsou pevnější, kompaktnější, vícekrát větvené, vysoké 25 -30cm. Koncové úbory jsou většinou jednoduché, rozlišené v terč a paprsek, jehož jazykovité květy mají korunní lístek dosti široký, trojúhelníkový. Kvetou od července do října.

Čeleď:
Asteraceae - hvězdicovité

Původ:
Krásnoočko různolisté pochází z tropické Afriky.

Pěstování:
Nažky krásnoočka se vysévají koncem února nebo v březnu do truhlíků pod sklo při teplotě od 18°C. Po přepíchání se koncem května vysazují na záhon ve vzdálenosti 30 -40cm.

Použití:
Krásnoočka se vysazují do letničkových záhonů a hodí se i k řezu.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.