Vyhledávání
      

Krásenka zpeřená (Cosmos bipinnatus)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
do 1.2 m
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen, Září
Barva květu: 
bílá, růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
úbor
Tvary listů: 
čárkovité
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
do vázy, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, vlhko, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Krásenky jsou typickým americkým rodem hvězdicovitých rostlin. Rod zahrnuje asi 26 druhů rostoucích v teplých až tropických oblastech, zejména v Mexiku, snad proto jsou v anglosaských zemích známy i pod zahradnickým názvem „Mexické astry“.
Nejčastěji se pěstuje krásenka zpeřená, která se v zahradách pěstuje už velmi dlouho. Květy prvních pěstovaných kultivarů byly drobné, 2 -4cm v průměru. Novější kultivary mají květy až 10cm velké. Standardní barvy jsou bílá, růžová, např. u kultivarů ´Sensace´ a ´Unschuld´ oba bílé a ´Gloria nebo ´Radiance´, klasicky růžové. Novější kultivary jako ´Dazzler´, jsou karmínově červené s drobnými žlutými terči. Pěstují se i nižší, kompaktnější kultivary, jako např. ´Sonata Dwarf Mixed´.
Krásenka zpeřená je až 120cm vysoká, řídce větvená, ale bohatě olistěná bylina. Listy na lodyhách jsou hluboce, jemně členěné, s lístky a jejich úkrojky čárkovitými, tmavě zelenými, trochu připomínajícími listy kopru. Květy vyrůstají v typických úborech s nevelkým terčem a nápadnými obvodovými jazykovitými květy. Řezané úbory vydrží ve váze poměrně dlouho. Kvetou od konce června do září.

Čeleď:
Asteraceae - hvězdicovité

Původ:
Krásenka zpeřená pochází z Mexika.

Pěstování:
Krásenka vyžaduje stanoviště chráněné před větrem, na půdu náročná není. Semena se vysévají v polovině dubna pod sklo nebo koncem května do volné půdy. Předpěstované sazenice se vysazují na vzdálenost 40cm.

Použití:
Krásenky jsou typické letničky evropských venkovských zahrádek, i když tu nejsou původní. Používají se nejčastěji do pestrých záhonů letniček nebo do hustých „zásobních záhonů“, pokud se pěstují k řezu.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.