Vyhledávání
      

Krásenka žlutá (Cosmos sulphureus)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 40.0 cm do 70.0 cm
Doba květu: 
Červenec, Srpen, Září, Říjen
Barva květu: 
žlutá, oranžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
úbor
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
do vázy, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Až do roku 1895 se v Evropě pěstovaly krásenky jen v barvě bílé nebo růžové. V roce 1896 byla z Mexika dovezena krásenka žlutá. Krásenky žluté jsou nižší, kompaktnější a více kvetou. Jejich rodové jméno Cosmos je odvozeno od řeckého „kosmos“, vyjadřující původně jakékoli ladné uspořádání - světa, věcí, barev a podobně.
Úbory krásenky žluté jsou 4 -5cm velké, nejčastěji v teple žlutých odstínech nebo oranžové (kultivar ´Sunset´). kultivary této letničky se někdy prodávají i pod názvem Cosmos hybridus. Velmi krásné jsou kultivary, žlutý ´Ladybrird Yellow´ a oranžový ´Ladybrird Orange´.
Krásenka žlutá má 40 až 70cm dlouhou lodyhu, vysokou, kompaktní. Složené listy mají, hrubší lístky i jejich úkrojky. Úbory bývají velké do 5cm a jsou složeny z nevelkého terče a dlouhých, širokých jazykovitých květů, vyrůstajících ve dvou i více řadách. Vyskytují se v různých tónech žluté barvy, kvetou od července do října.

Čeleď:
Asteraceae - hvězdicovité

Původ:
Krásenka žlutá je původem z Mexika.

Pěstování:
Tato krásenka vyžaduje slunné a teplé stanoviště, čerstvou kyprou půdu dobře zásobenou živinami. V době sucha je nutná vydatná zálivka.
Plodenství je složeno z úzkých nažek, které se vysévají koncem února až dubna pod sklo, mladé rostliny se vysazují koncem května, kdy je také možný přímý výsev na záhon.

Použití:
Krásenky se pěstují ve středně velkých skupinách na záhonech. Mohou se vysadit i mezi trvalky a je možné je použít k řezu, nesnášejí ale delší transport.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.