Vyhledávání
      

Krabilice zlatá (Chaerophyllum aureum)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 50.0 cm do 100.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
kopinaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, vlhko, hlinité půdy, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Krabilice zlatá je vytrvalá, 50 -100cm vysoká rostlina, vonící po mrkvi. Má přímou, mělce rýhovanou, pod uzlinami mírně ztlustlou lodyhu, na bázi většinou hustě porostlou štětinovitými chlupy. Listy jsou 3 -4x zpeřené s úkrojky kopinatými, zašpičatělými, na okraji přitiskle brvitými. Rostlina kvete od června do srpna.

Výskyt:
Krabilice roste na okrajích luk a polí, ve vlhkých příkopech, ale i v obcích na ruderálních stanovištích. Je to poměrně častý druh v nižších a středních polohách celé Šumavy. V obci Svatý Tomáš, asi 1000m n.m. je nejvýše položená lokalita tohoto druhu v ČR. Vzácně se na Šumavě v nižších polohách a pouze na české straně vyskytuje krabilice hlíznatá (Chaerophyllum bulbosum), jejíž lokallita v Horní Plané, asi 750m n.m. Je výškovým maximem v ČR. Méně častá je krabilice zápašná (Chaerophyllum aromaticum), rostoucí jen ojediněle v Boubínsko - stožecké hornatině. několik lokalit má také na bavorské a rakouské Šumavě.

Růstové podmínky:
Krabilice vyžaduje vlhké, na živiny bohaté, humózní, hlinité až jílovité půdy, slunné stanoviště a půdy s vyšší koncentrací dusíkatých látek.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.