Vyhledávání
      

Kozlík nízký (Valeriana supina)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 2.0 cm do 7.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
celokrajné, vejčité
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
skalky, osázení vodních ploch
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Existuje asi 250 druhů rozšířených v Evropě, Asii a Jižní i Severní Americe. Jsou to vytrvalé byliny, polokeře a keře. Mají přímé lodyhy, někdy s výběžky, listy vstřícné, celistvé nebo různě dělené, květy drobné ve víceméně bohatém květenství, plod je nažka s pérovitým chmýrem. Jsou různě vysoké: nízké - do 15cm (Valeriana celtica, Valeriana globularifolia, Valeriana saliunca, Valeriana supina), vyšší - do 50 -60cm (Valeriana montana, Valeriana tripteris) a přes jeden metr vysoké (Valeriana officinalis, Valeriana pyrenaica. Květy jsou růžové nebo bílé.
Kozlík nízký má okrouhle vejčité lysé celokrajné listy v přízemní růžici a přímé lodyhy s několika vstřícnými listy. Drobné čistě růžové květy jsou nahloučeny v bohatém květenství. Kvete v červnu až srpnu. Rozrůstá se ve 2 -7cm vysoké jasně zelené, v době květu růžové koberce.
Velmi podobný je kříženec Valeriana x suendermannii. O dost vyšší je Valeriana tripteris. Z rozvětveného oddenku vyrůstají lysé, 15 -40cm vysoké jednoduché přímé lodyhy s několika páry listů. Přízemní listy jsou dlouze řapíkaté, lysé, srdčitě vejčité, hrubě zubaté, lodyžní jsou trojdílné , zubaté. V květnu až červenci rozkvétají drobné světle růžové květy v bohatém květenství. Nevytvářejí výběžky. Roste v humózních lesích a skalách až do subalpínského stupně.
Valeriana monata je statný, až 50cm vysoký kozlík bez výběžků. Lodyhy jsou přímé, mírně chlupaté, přízemní listy vejčité, zúžené v krátký řapík, lodyžní přisedlé, zubaté. Drobné růžové květy vynahradí bohaté květenství. Roste ve světlých lesích, na křovinatých stráních a skalách od podhorského do subalpínského stupně, častěji na vápencích.

Čeleď:
Valerianaceae - kozlíkovité

Původ:
Kozlík nízký pochází v Východních vápencových Alp.

Pěstování:
Kozlíky pěstujeme v humózní půdě, např. v blízkosti jezírka. Některé druhy mají četné výhonky, kterými se rychle rozrůstají, a musíme je proto omezovat. Plně rozkvetlý koberec kozlíku nízkého je ale krásný.

Množení:
Kozlíky množíme na jaře dělením nebo řízky. Můžeme je také vysévat.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.