Vyhledávání
      

Kosateček Danfordův (Iridodictyum danfordiae)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
do 10.0 cm
Doba květu: 
Březen, Duben
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
skalky
Náročnost: 
slunce, písčité půdy, náročné, humózní půdy, zimní pokrývka

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Cibulnaté kosatce jsou rozděleny do čtyř skupin: Iridodictyum - cibule rostlin zařazených do této skupiny jsou obalené síťovými šupinami, Juno s cibulemi opatřenými válcovitými kořeny, které se nesmějí poškodit, Gynandriris jehož šupiny na cibuli jsou síťovité a Xiphium s hladkými šupinami na cibuli.
Nejodolnější skupinou je Iridodictyum, které se u nás pěstuje nejčastěji.
Kosateček Danfordův je pouze 10cm vysoký, má krásné žluté květy vykvétající v březnu a v dubnu, někdy dokonce už v únoru. Listy vyrůstají v době květu, ale teprve po odkvětu dorůstají do konečné výšky asi 45cm. Jsou čtyřhranné, na konci se světlejší špičkou. Po zatažení listů se objeví těsně nad zemí tobolka se semeny.
Častěji se pěstují odolnější druhy, např. Iridodictyum winogradowii, který je vysoký 10 -15cm a kvete od února do března modrými květy. Má úzké čtyřhranné listy se světlejší špičkou, které se někdy objeví už na podzim, ale konečné délky 35 -45cm dorostou až po odkvětu.
Byla vyšlechtěna řada kultivarů s různě barevnými květy: ´Clairette´,´Cantab´ a ´Joyce´ se světle modrými květy, sytě modrá ´Harmony´, s květy fialově červenými ´J.S.Dijt´, ´Royal Blue´ s květy tmavě modrými a tmavě fialová ´Wetwerth´.
Mezi cibulnaté kosatce patří také krásný kosateček Iridodictyum winogradowii s velkými žlutými květy. Je méně choulostivý a snese i letní deště.

Čeleď:
Iridaceae - kosatcovité

Původ:
Kosateček Danfordův pochází z Blízkého východu.

Pěstování:
Není snadné připravit těmto kosatcům životní podmínky, jaké mají ve své domovině ve stepích Blízkého východu, tj. hodně slunce a sucha. Na vlhčích stanovištích špatně kvetou, trpí chorobami a cibule se často rozpadají na mnoho drobných cibulek, které pochopitelně nekvetou. Proto je nutné jim zajistit dobrou drenáž a vysadit je do humózní lehké písčité země na plné slunce. Když zatáhnou, vyžadují hodně tepla a sucha, v deštivém létě je přikryjeme sklem. Když začnou listy žloutnout, můžeme cibule vyjmout ze země a uschovat je do podzimu v suchu a v teple. Do skalky je vysadíme opět v říjnu, 6 -8cm hluboko. Na vlhčích stanovištích je raději každý rok vyjmeme ze země.

Množení:
Cibulnaté kosatce množíme nejen dceřinými cibulkami, ale také semeny, která dobře klíčí. Rostliny jsou květuschopné za 3 -4 roky.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.