Vyhledávání
      

Kopretina arktická (Chrysanthemum arcticum)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
do 25.0 cm
Doba květu: 
Říjen, Listopad
Barva květu: 
žlutobílá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
úbor
Tvary listů: 
pilovité, zubaté, peřenosečné, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
do vázy, obruby, skupinové výsadby, skalky
Náročnost: 
slunce, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Rod Chrysanthemum zahrnuje 600 druhů rostlin jednoletých i vytrvalých. Lodyhy jsou jednoduché nebo rozvětvené, přímé, ale i poléhavé, listy jednoduché až peřenosečné, řapíkaté nebo přisedlé, na okraji zubaté, pilovité i vroubkované. Úbory jsou jednotlivé na koncích větví, nebo ve víceméně bohatém chocholičnatém květenství. Květy v terči jsou žluté, pravidelné, jazykovité okrajové květy mají různou barvu, někdy chybějí. Plod je nažka bez chmýru. Některé druhy jsou nízké, vhodné i do malých skalek, ale většinou jsou to vyšší až vysoké ozdobné rostliny, které byly vyšlechtěny do mnoha krásných kultivarů, ale pro skalky jsou méně vhodné, dobře se uplatní v trvalkových skupinách.
Kopretina arktická je nízká, často pěstovaná na skalkách. Má plazivé a vystoupavé lodyhy, na bázi kořenující a hluboce dělené listy. Dolní listy jsou řapíkaté, horní přisedlé. Velké úbory, v průměru až 6cm, mají terčové květy žluté, jazykovitě bílé. Kvete v říjnu až listopadu. Dorůstá výšky až 25cm a rozrůstá se ve volné ozdobné koberce. Pěstuje se také její kultivar ´Rosea´ s jazykovitými růžovými květy a ´Schwefelglanz´ s květy žlutými.
Velmi podobná, s většími úbory a fialovorůžovými jazykovitými květy je Chrysanthemum weyrichii , kvetoucí v červnu a červenci.
Kopretinka alpská (Chrysanthemum alpinum) - nyní Leucanthemopsis alpina je vysoká 5 -20cm. Listy v přízemní růžici jsou řapíkaté, na líci tmavě zelené, na rubu šedozelené, obvejčité, zastřihovaně zubaté a peřenosečné. Kvete v červenci a v srpnu jednotlivými úbory, velkými 2 -4cm v průměru, lodyhy jsou nevětvené. Roste na kyselých horninách na kamenitých holích, sutích a morénách v subalpínském až niválním stupni.
Tento rod je dnes rozdělen do mnoha menších rodů.

Čeleď:
Asteraceae - hvězdicovité

Původ:
Kopretina arktická je domovem v severní Evropě, Americe a Asii. Chrysanthemum weyrichii je původem z Japonska.

Pěstování:
Kopretiny jsou nenáročné, vyžadují slunce a bohatou humózní půdu.

Množení:
Množíme je výsevem nebo dělením trsů, nejlépe před květem.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.