Vyhledávání
      

konopice ozdobná (Galeopsis speciosa)

Letničky > 

Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
obvejčité, okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
v lékařství
Náročnost: 
stín, vlhko, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (5 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Konopice ozdobná je jednoletá rostlina. Po oplození se ve vytrvávajících kališích vyvíjí plod, který se v době zralosti rozpadá ve čtyři tvrdky. Zvonkovité kalichy mají pět dlouze a ostnitě zakončených zubů, jsou hustě a štětinovitě chlupaté, hlavně na vrcholu, mají pět nebo deset žilek. Tvrdky jsou v obrysu široce vejčité, na hřbetní straně vypouklé, na břišní dvouhranné. Na vrcholu zaoblené, na bázi zúžené v kosočtverečný pupek. Oplodí je bradavičnaté, slabě lesklé nebo matné, šedohnědé. Pupek a bradavky jsou světlejší. Délka tvrdek je 3 mm, šířka 2,5 mm. Kalichy s tvrdkami jsou uspořádány v delší klasy.

Květy jsou velké, sírově žluté, s výraznou fialovou kresbou na dolním pysku.

Hypokotyl je krátce pýřitý. Klíční listy jsou široce oválné až široce obvejčité, na konci zaokrouhlené až nepatrně vykrojené, naspodu s krátkými, střelovitými výběžky, čepele jsou dlouhé 10 - 12 mm spočívají asi na stejně dlouhých řapících, řapíky a bazální čepele v délce 10 - 12 mm spočívají asi na stejně dlouhých řapících, řapíky a bazální část čepele jsou na líci dlouze chlupaté, ostatní část čepele je lysá. První listy vyrůstají vstřícně a křižmostojně na dlouze chlupatých až štětinatých stonkových článcích. Listy jsou podlouhle vejčité až vejčité, na konci špičaté, hrubě pilovité, dlouze chlupaté, čepele jsou v délce 20 - 40 mm na řapících dosahujících asi třetiny jejich délky, mají vyniklou žilnatinu.

Čeleď:
Lamiaceae – hluchavkovité

Výskyt:
Druh roste podél lesních toků, v pobřežních křovinách i na jiných vlhkých stinných stanovištích od pahorkatiny až do subalpínského stupně.

Množení:
Rostlina se množí generativně tvrdkami, které zrají od konce srpna do podzimu. Klíční rostliny se objevují brzy zjara, v březnu a dubnu.

Tvrdky se šíří zejména vodou, ale také zažívacím ústrojím zvířat.

Použití:
Je to druh léčivý. Používá se jako složka farmaceuticky důležité čajové směsi. Obsahuje kyselinu křemičitou, třísloviny a saponiny. V píci je v menší míře neškodná.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.