Zpět na seznam

Koniklec luční

Pulsatilla pratensis

Foto: Koniklec luční
Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 7 cm do 30 cm
Barvy rostliny fialová
Tvary rostliny okolík
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené, vejčité, čárkovité, řapíkaté
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, nenáročné
Popis

Koniklec luční je vytrvalá, 7 -30cm vysoká rostlina, která vyhání na jaře z jednoduchého nebo vícehlavého, tlustého a tmavého oddenku vzpřímenou a hustě chlupatou lodyhu, nesoucí podkvětní listy odstále chlupaté, rozdělené v široce čárkovité úkrojky.

Nící květ je složen ze šesti okvětních lístků černě fialově zbarvených, které jsou zevně dlouze a nápadně chlupaté, 15 až 25mm dlouhé a na špičce obloukovitě zpět zahnuté. Uvnitř květu nalézáme mnoho žlutých tyčinek a štětičku pestíků, které se mění v hlávkovité souplodí z chlupatých nažek, opatřených chlupatým přívěskem až 6cm dlouhým.

Přízemní listy se vyvíjejí až po odkvětu a nevytrvávají přes zimu. Jsou dlouze řapíkaté, s čepelí v obrysu vejčitě podlouhlou, třikrát zpeřeně rozdělenou v čárkovité, 1 -3mm široké úkrojky. V mládí jsou listy bělavě plstnaté, později jen roztroušeně chlupaté.

Tento druh koniklece je dost proměnlivý, dělí se na několik poddruhů a tvoří mnoho kříženců. Je to nás nejčastěji rostoucí koniklec, ale není zdaleka tak krásný, jako jiné druhy, které jsou mnohem vzácnější a pěstují se v zahradách.

Čeleď:
Ranunculaceae - pryskyřníkovité

Výskyt:
Koniklec luční roste na výslunných stráních, ve světlých listnatých i borových lesích, v nížinách i pahorkatinách, hlavně v teplejších oblastech. V jižních Čechách neroste. Je rozšířen ve střední, severní a jihovýchodní Evropě a zasahuje až do Sibiře.
Nové fotografie rostlin