Vyhledávání
      

Kociánek dvoudomý (Antennaria dioica)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 5.0 cm do 15.0 cm
Doba květu: 
Květen, Červen, Červenec
Barva květu: 
červená, bílá, růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
okolík
Tvary listů: 
celokrajné
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
skalky
Náročnost: 
slunce, sucho, písčité půdy, chudé půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Kobercové kociánky rostou v 15 druzích na severní polokouli a v Austrálii. Mají celokrajné nedělené listy v přízemní růžici, ze které vyrůstají listnaté přímé lodyhy a nadzemní plazivé listnaté kořenující výběžky. Pouze druh Antennaria carpatica je bez výběžků. Celé rostliny jsou jemně chlupaté. Na konci lodyhy jsou úbory složené pouze z pravidelných trubkovitých bílých nebo růžových květů, jazykovité květy nejsou vyvinuty. Jsou to rostliny dvoudomé - na jedné rostlině jsou květy pouze samičí, na druhé pouze samčí a obojetné. Plod je oblá nažka.
Kociánky mají několik kultivarů, některé z nich jsou vhodné i do koryt a mís.
Ve Střední Americe a v Evropě roste kociánek dvoudomý, na suchých místech, na výslunných stráních i horských loukách, květní lodyhy má 5 -15cm vysoké, listové růžice se na slunci a v chudé půdě rozrůstají mnoha výběžky v nízké, husté stříbřité koberečky. Kvete v květnu až červenci.
Na skalkách se často pěstují kultivary kociánka dvoudomého: hustě bíle plstnatý ´Tomentosa´, s karmínovými květy kultivar ´Rubra´ a pouze 3 -8cm vysoký ´Minima´. Ještě nižší, jen 2cm vysoký je kultivar ´Roy Dawidson´, jehož lodyhy se po odkvětu prodlužují.
Druh Antennaria plantaginifolia je robustní kociánek. Má široce oválné, plstnaté listy, které se podobají listům jalovce prostředního. Jeho listnaté lodyhy jsou až 30cm vysoké. Má větší květy než kociánek dvoudomý, kvete v dubnu až červnu. Je nenáročný.

Čeleď:
Asteraceae - hvězdicovité

Původ:
Konciánek dvoudomý ze střední Evropy a Severní Ameriky. Druh Antennaria plantaginifolia je původem ze Severní Ameriky.

Pěstování:
Kociánky pěstujeme na suchých výslunných místech, sázíme je do chudé, písčité a kyselé země. Druh Antennaria plantaginifolia je nenáročný, sázíme ho naopak do zastíněných míst.

Množení:
Kociánky množíme dělením kořenujících výběžků, nejlépe na jaře.

Použití:
Kociánky vysazujeme na suchá místa, některé do koryt a mís. Kociánek dvoudomý je vhodný i do menších skalek a druh Antennaria plantaginifolia pokryje i větší zastíněné plochy.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.