Vyhledávání
      

kerblík lesní (Anthriscus sylvestris)

Trvalky > 

Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
okolík
Tvary listů: 
čárkovité, peřenosečné
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, vlhko, hlinité půdy

Fotogalerie (7 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Kerblík lesní je víceletá bylina s vřetenovitým kořenem. Květy se po opálení vyvíjejí v dvounažky, spojené nitkovitým plodonošem. V době zralosti se dvounažky rozpadají ve dvě nažky. Nažky jsou v obrysu podlouhlé, na vrcholu užší, se zbytkem čnělky, na hřbetní straně jsou vypouklé, na břišní ploché, s hlubokou jizvou po plodonoši po celé délce. Jizva je na bázi ukončena kosočtverečným pupkem. Oplodí je jemně, pravidelně zrnité, slabě lesklé, tmavohnědé nebo šedohnědé. Plod je dlouhý asi 6 mm a široký asi 1 mm. Plody jsou sestaveny do složených okolíkatých plodenství. Jedno obsahuje asi padesát dvounažek.

Klíční listy jsou čárkovité, lysé, s patrnou střední žilkou, 30 - 40 mm dlouhé, asi 2 mm široké. Na konci jsou špičaté, naspodu zúžené v řapík v délce asi poloviny čepele a přisedající pochvovitou bází. První listy jsou střídavé, vyrůstají ve tvaru přízemní růžice. První list je trojčetný, s jednotlivými lístky v obrysu široce vejčitými, trojklannými až trojsečnými. Úkrojky lístků jsou opět rozeklané, koncový je většinou trojklaný. Čepel listu je lysá, řapík je dlouhý asi jako čepel, chlupatý, na bázi pochvovitě rozšířený. Druhý list je lichozpeřený, dvoujařmý, s jednotlivými lístky peřenosečnými. Další list je většinou dvakrát lichozpeřený, s lístky druhého řádu opět peřenodílnými až peřenosečnými.

Čeleď:
Daucaceae – mrkvovité

Výskyt:
Druh se vyskytuje ve vlhkých lesích, na březích lesních potoků, podél cest a silnic. Roste nejen v nížinách, ale i ve vyšších polohách.

Množení:
Kerblík se množí převážně generativně, jen zřídka vegetativně. Nažky zrají od července do srpna, na rostlinách vydrží do podzimu. Klíční rostliny se objevují v březnu.

Nažky jsou rozšiřovány větrem, zažívacím ústrojím zvířat, ne jejich srsti nebo peří. Hojně jsou také rozšiřovány zásluhou člověka.

Použití:
V píci je příměs této rostliny nevhodná, jde o druh na živiny obsahově chudý.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.