Zpět na seznam

Kardamon obecný

Elettaria cardamomum

Foto: Kardamon obecný
Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 2 m do 4 m
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů kopinaté, řapíkaté
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, propustné půdy, náročné
Použití rostliny v lékařství, v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Kardamon obecný je vytrvalá, 2 -4m vysoká rostlina vyrůstající z tlustého masitého oddenku.

Listy jsou kopinaté, krátce řapíkaté s čepelí dlouhou až 70cm a širokou 8cm. Na rozhraní pochvy a čepele je podobně jako u našich trav tupý jazýček.

Květonosné lodyhy jsou na spodu porostlé šupinami a dorůstají výšky asi 60cm. Květy vyrůstají po 3 -6 v úžlabí úzkých, tupých podpůrných listenů a vytvářejí hroznovitá květenství. Květy mají nazelenalou trojcípou korunu a jen jednu plodnou tyčinku. Ostatní tyčinky jsou srostlé v nápadný pysk, který je na okraji žlutý a uvnitř modře a bíle proužkovaný.

Plod je trojboká podélně rýhovaná, žlutavá až hnědá tobolka, která je 1 -2cm dlouhá a v průměru má asi 0,8cm. Semena jsou zploštělá, napříč vrásčitá, červenošedá až červenohnědá, dlouhá 3 -7mm a obalena tenkým bezbarvým arillem. V tobolce je jich větší počet.

Čeleď:
Zingiberaceae – zázvorníkovité

Původ:
Kardamon pochází z Přední Indie, kde roste planě ve vlhkých horských lesích, zejména na Malabarském pobřeží.

Výskyt:
Kromě země svého původu roste kardamon také na Srí Lance a pěstuje se také na Jávě, Antilách a v Guatemale.

Pěstování:
V našich klimatických podmínkách kardamon nelze pěstovat. Pěstuje se na vlhkých hlinitých půdách, ve výšce 600 -1500m n.m. na místech chráněných před větrem.

Množení:
Rostlina se množí převážně oddenky.

Použití:
Tobolky se sklízejí krátce před dozráním, zbavují se stopek a často se vybělují. Semena se ponechávají v tobolkách až do upotřebení, aby se zabránilo vypařování silice, které obsahují 3,5 -8%. Silice kardamonová velmi krásně voní.

Semena kardamonu se používají jako koření při výrobě uzenin, v pekařství a při přípravě pokrmů v domácnosti. Silice kardamonu se uplatňuje v potravinářském průmyslu při výrobě perníku, cukrovinek, čokolády, v likérnictví a také v tabákovém průmyslu a ve voňavkářství.

V lékařství se používá proti plynatosti, srdeční slabosti a jako posilující prostředek, přidává se do tinktur pro zlepšení chutě a vůně.
Nové fotografie rostlin