Vyhledávání
      

Kandík psí zub (Erythronium dens - canis)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 10.0 cm do 20.0 cm
Doba květu: 
Březen, Duben
Barva květu: 
růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
kopinaté, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
skalky
Náročnost: 
polostín, vlhko, kyselé půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (3 fotek):
       Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Kandíky patří mezi cibulnaté rostliny. Jsou rozšířeny v Severní Americe. V Evropě roste jen jediný druh - kandík psí zub. Z podlouhlé cibule vyrůstají dva řapíkaté, podlouhlé, až široce kopinaté listy, často mramorované, a jeden až několik stvolů, na konci s jedním až čtyřmi převislými květy v barvě žluté, bělavé nebo růžovofialové. Šest okvětních lístků má nahoru ohnuté cípy, z květu vyčnívá šest nápadných tyčinek. Plod je tobolka s jemnými semeny.
Druh Erythronium tuolumnense má velké světle zelené listy a na jednom stvolu i tři velké žluté květy. Cibule jsou až 10cm dlouhé a sázíme je 15 -20cm hluboko. Pěstují se krásné kultivary ´Pagoda´ a ´Kondo´.
Kandík psí zub je přísně chráněný. Cibule připomíná psí zub a podle ní dostala rostlina druhové jméno. V březnu a dubnu z ní vyrůstají dva fialovohnědě skvrnité listy a 10 -20cm vysoký stvol s jedním nícím růžovofialovým květem. V květnu kandík zatahuje. Pěstuje se také několik kultivarů s různou barvou květů.
Erythronium oregonum má sytě zelené listy se žlutavými žilkami. Lodyha je vysoká až 30cm, na ní v dubnu a květnu vykvétá několik krémových květů s oranžovým proužkem uprostřed. Má až 6cm dlouhé cibule, které sázíme 10 -12cm hluboko. Na zimu vyžaduje přikrývku. Často se pěstuje jeho krásný kultivar ´White Beauty´ s velkými květy.

Čeleď:
Liliaceae - liliovité

Původ:
Kandík psí zub je jediným druhem rostoucím v Evropě. Ostatní druhy pocházejí ze Severní Ameriky.

Pěstování:
Kandíky jsou hajní rostliny. Vyžadují propustnou, bohatou humózní vlhkou zem s kyselou reakcí. Vysazujeme je v srpnu do mírného polostínu. Rostliny zbytečně nepřesazujeme, protože jim někdy trvá delší čas, než si zvyknou na nové stanoviště a než začnou kvést. Cibule kandíků jsou bez obalu, proto je při nutném přesazování uchováváme v rašelině nebo ve vlhčí zemi, aby nevyschly. Zcela odolný je pouze druh Erythronium tuolumnense, ostatní vyžadují zimní pokrývku.

Hnojení:
Kandíky nehnojíme průmyslovými hnojivy, al dobře proleženým kompostem.

Množení:
Kandíky množíme dceřinými cibulkami v srpnu. Botanické druhy můžeme množit semeny, která vyséváme ihned po dozrání. Ze semen kvetou kandíky za 3 -4 roky.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.