Vyhledávání
      

Kandík (Erythonium tuolumnense)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
do 40.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec
Barva květu: 
žlutá, fialová
Barva olistění: 
žlutozelená
Tvar květu: 
okolík
Tvary listů: 
kopinaté
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
skupinové výsadby
Náročnost: 
mrazuvzdorná, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy, zimní pokrývka

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Tento severoamerický druh má jednobarevné zelenožluté listy a zlatožluté květy, které mají na rozdíl od velmi podobného druhu Erythonium grandiflorum nedělenou bliznu. Kandík má lodyhy vysoké až 30cm s jedním, vzácně dvěma květy. Cibule je poměrně velká s četnými postranními cibulkami. Listy jsou dlouhé, široce kopinaté, žlutozelené, bez kresby. Plod je tříhranná tobolka. Rostlina je vysoká v době květu až 40cm. Je mrazuvzdorná.
Na trhu se nabízí kultivar ´Pagoda´, který má větší květy na mohutnějších, i 45cm vysokých stvolech. Je to hybrid mezi Erythonium tuolumnense a Erythonium revolutum. K severoamerickým kandíkům patří i Erythonium hendersonii s fialově růžovými květy a purpurově modrými prašníky.

Čeleď:
Liliaceae - liliovité

Původ:
Kandík pochází ze Severní Ameriky, z Kalifornie.

Pěstování:
Kandík dobře roste v listovém kompostu, udržovaném ve vlhkém stavu, kde vyrůstá ve velkých koloniích, vytváří mnoho dceřinných cibulek a bohatě kvete. Měl by zůstat na jednom místě delší dobu bez přesazování. Pokud přesazujeme a vyjmeme cibule ze země, nesmějí zaschnout. Nejlepší je přesadit je hned, nebo uložit na co nejkratší dobu do vlhké rašeliny. Cibule mají jen masité šupiny a žádné ochranné slupky. V zimě je nutné zajistit rostlině ochranu před vlhkem.

Hnojení:
Doporučuje se přesypat stanoviště kandíků každý rok několikacentimetrovou vrstvou dobrého kompostu, což nahradí hnojení.

Přesazování:
Přesazujeme jen jednou za několik let. Časté přesazování ničí cibulky.

Množení:
Kandík množíme cibulkami nebo semeny, která se vysévají hned po dozrání, výsev nesmí přeschnout. Doba klíčení je velmi dlouhá, rostliny pěstované ze semen většinou pokvetou až za pět let.

Použití:
Kandíky vyniknou ve skupinové výsadbě.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.