Vyhledávání
      

kakost hnědočervený (Geranium phaeum)

Trvalky > 

Barva květu: 
červená
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
vykrajované, okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, vlhko, hlinité půdy, nenáročné

Fotogalerie (4 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Kakost hnědočervený je nižší, vytrvalá bylina.

Po oplození se květy proměňují v dlouhý, zobanitý plod, složený z pěti plůdků, které obsahují po jednom semenu. Na rozdíl od jiných druhů kakostů plůdky nepukají, proto z nich semena nejsou vymršťována. Na rostlinách vydrží dlouhou dobu, často i přes zimu.

Vytrvalý kalich i oplodí jsou dlouze a světle chlupaté, krátce žláznaté, zoban je také krátce žláznatý. Plůdky mají tvar elipsoidní nebo úzce vejčitý, na vrcholu mají tři prstencové lišty. Oplodí je matné nebo slabě lesklé a má středně hnědou barvu. Plůdky jsou asi 5 mm dlouhé a 2,5 mm široké, zoban je dlouhý asi 25 mm.

Semena mají elipsoidní tvar, na bázi jsou protažená ve špičku, na boku mají vystouplý konec kořínku, pod kterým je drobný, okrouhlý pupek semenný. Od něj až k bázi semena vede dlouhý, světlý, tmavě orámovaný semenný šev. Osemení je jemně síťované, matné nebo slabě lesklé a má středně hnědou nebo šedohnědou barvu. Semena jsou asi 4 mm dlouhá a 2 mm široká.

Klíční listy jsou ledvinité, asi 10 mm široké, na konci mělce vykrojené, obě poloviny čepelí jsou nesouměrné, řapíky jsou dvakrát až třikrát delší, než je šířka čepele. Čepele i řapíky jsou na okraji krátce chlupaté. První listy vyrůstají střídavě ve tvaru listové růžice. Jsou dlanitodílné, s 5 - 7 úkrojky, které jsou obvejčité, na konci trojlaločné, s výjimkou menších bazálních úkrojků. Čepele jsou dlouhé asi 15 - 25 mm, jsou jemně chlupaté, hlavně na líci a na okraji, mají dlanitou žilnatinu. Řapíky jsou dvakrát delší než čepel.

Čeleď:
Geraniaceae – kakostovité

Výskyt:
Rostlina roste podél potoků a řek, na vlhčích loukách a nivách, na okrajích obcí i kolem lidských obydlí z podhůří až do subalpínského stupně, vzácněji i v pahorkatině, upozorní na sebe menšími květy.

Množení:
Na rozdíl od jiných druhů rodu se tento nemnoží semeny, ale celými plody nebo jejich částmi, a to zejména vodou, větrem, zažívacím ústrojím zvířat i pracovní činností člověka.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.