Vyhledávání
      

Kakost dalmatský (Geranium dalmaticum)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 8.0 cm do 12.0 cm
Doba květu: 
Červenec, Srpen
Barva květu: 
růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
řapíkaté
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
skalky
Náročnost: 
slunce, propustné půdy, nenáročné, zimní pokrývka

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Mezi kakosty patří rostliny nízké, i vysoké až 70cm. Některé jsou trsnaté, jiné mají hlízky, které na bázi dřevnatějí. Jsou mezi nimi duhy plevelivé, drobnokvěté, ale také pěkné skalničky. Často mají ozdobné řapíkaté, hluboko dlanitě dělené listy v přízemní růžici. U květů převládá růžová barva v různých tónech, ale jsou i druhy s květy modrými, fialovými a červenými. Až 4cm velké modrofialové květy má Geranium grandiflorum, který je 30 -50cm vysoký a velmi se rozrůstá.
Ozdobný je u kakostů tzv. zobanitý plod - čnělky srůstají v dlouhý zobánek, který se v době zralosti semen na bázi rozdělí v pět dílů, vždy s jedním semenem. Suchem se semena vymršťují a tak se rostliny rozšiřují i na větší vzdálenost.
Kakosty rostou asi ve 300 druzích v mírném pásmu celého světa.
Kakost dalmatský je nenáročný, jen 8 -12cm vysoký, bohatě kvetoucí. Brzy vytváří velké, po celý rok ozdobné polštáře. Kvete v červenci a srpnu velkými růžovými květy. Jeho kultivar ´Album´ má květy bílé. Listy se na podzim zbarvují červeně.
Kakost Geranium sessiliflorum, je pouze 3 -7cm vysoký. Má okrouhlé hluboce pětidílné, dlouze řapíkaté listy v přízemní, k zemi přitisklé růžici o průměru až 20cm. Často se pěstuje Geranium sessiliflorum var. nigrum s hnědými listy. Květy jsou drobné, na krátkých stopkách, bílé nebo narůžovělé. Kvete od června do října.
Evropský druh Geranium sanguineum je až 45cm vysoký, vhodný pro větší skalky. Má krásné karmínově růžové květy, vykvétající v květnu až září, jasně zelené, hluboce dlanitě dělené listy, zbarvující se na podzim do červena. Do malých skalek jsou vhodnější nižší kultivary ´Nanum´ a ´Lancastriense´.

Čeleď:
Geraniaceae - kakostovité

Původ:
Kakost dalmatský je původem z Dalmácie, Geranium sessiliflorum z hor Nového Zélandu a z And, Geranium sanguineum pochází z Evropy a Geranium grandiflorum ze Střední Asie.

Pěstování:
Kakost dalmatský vysazujeme na slunce do normální zahradní země s přídavkem štěrku a dobrou drenáží. Geranium sessiliflorum je nenáročná a otužilá rostlina, která poroste na slunci i v polostínu, ve štěrbině mezi kameny nebo v suťovišti. Starší rostliny nelze přesazovat, protože mají dlouhý kulovitý kořen. Snáší evropské zimy, ale je dobré ji v zimním období přikrýt. Geranium sanguineum je nenáročný a dobře roste na slunci v kamenité zemi.

Množení:
Kakosty snadno množíme výsevem v únoru nebo v březnu a na podzim můžeme semenáčky vysadit na skalku. Brzy na jaře nebo na podzim je můžeme množit dělením.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.