Vyhledávání
      

jetel růžák (Trifolium incarnatum)

Letničky > 

Barva květu: 
červená
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hlávka
Tvary listů: 
okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
skupinové výsadby, v zemědělství
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, nenáročné

Fotogalerie (6 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Jetel růžák je jednoletá, jarní až ozimá bylina, může být ale i dvouletá, pokud bude vyset jako podsev do jarní obiloviny a jako strništní rostlina spásán. Ozimé kultury dozrávají v červnu, jarní v září. Klíční rostliny se objevují koncem léta, na podzim nebo brzy zjara.

Lusky jsou nepukavé opatřené vytrvávajícími kalichy, někdy pukající druhotně v břišním švu. Tvar plodu je v obrysu vejčitý, zahnutý zobánek je umístěn na vrcholu, při hřbetním švu. Oplodí je lysé, matné nebo slavě lesklé, na bázi se čtyřmi žebry. Plody jsou hnědošedé, 4 mm dlouhé a 2,2 mm široké, obsahují jedno semeno, jsou uloženy asi po osmdesáti ve vrcholových hlávkovitých plodenstvích.

Semena jsou mírně zploštělá, v obrysu eliptická nebo vejčitá. Kořínek je přitisklý, sahá do poloviny až do dvou třetin semena, výrazný pupek je světlý, okrouhlý. Osemení je hladké, středně lesklé, hnědé nebo rezavě hnědé. Semena jsou asi 2,5 mm dlouhá a 1,3 mm široká.

Klíční listy jsou široce oválné, lysé, čepele dlouhé 5 - 6 mm přecházející kloubnatě v řapík, který je v délce čepele na bázi pochvovitě rozšířen. První listy vyrůstají střídavě v podobě přízemní růžice. První list je okrouhlý, na konci mělce vykrojený, na bázi ledvinitý, čepel je velká 6 - 8 mm, na řapíku dlouhém asi 10 mm. Na bázi řapíku jsou palisty. Celý první list i palisty jsou dlouze chlupaté. Druhý list a další listy jsou trojčetné, jednotlivé lístky jsou okrouhlé, na konci uťaté, na bázi stažené v kratičký řapíček. Řapíkaté listy i palisty jsou dlouze a vlnatě chlupaté.

Čeleď:
Viciaceae – vikvovité

Výskyt:
Je to středomořský teplomilný druh. U nás bývá zřídka vyséván v teplých oblastech na písčitých půdách. Proto se setkáváme se zplanělými rostlinami na polích, u cest, na loukách a mezích.

Použití:
Vejčité až válcovité hlávky krvavě červené barvy nás upoutají svou nápadností. Tento druh je nazván inkarnát. Jako pícnina není výnosný. Jeho význam je v tom, že poskytuje ranou píci.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.