Vyhledávání
      

jetel plazivý (Trifolium repens)

 

Trvalky > 

Výška rostliny: 
od 10.0 cm do 30.0 cm
Doba květu: 
Květen, Červen, Červenec, Srpen, Září
Barva květu: 
bílá, zelenobílá, narůžovělá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hlávka
Tvary listů: 
zubaté, okrouhlé, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
v zemědělství
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, hlinité půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Jetel plazivý je vytrvalá bylina se silným kůlovitým kořenem a větvitým oddenkem, s lodyhami poléhavými až plazivými a kořenujícími, 10 -30cm dlouhými, na konci vystoupavými.

Listy jsou dlouze řapíkaté, zdánlivě jen přízemní, trojčetné, složené z lístků přisedlých, elipčitých, 10 až 20mm dlouhých, na koncu tupých a na okraji téměž až k dolejšku jemně zoubkovaných, ozdobených světlou příčnou skvrnou. Palisty jsou veliké, blanité, srostlé.

Květenství stojí na vzpřímených stopkách, které jsou delší než listy. Je kulatě hlávkovité, asi 20mm v průměru, složené ze 40 až 80 kvítků, jejichž stopky jsou delší než listeny. Kvítky jsou 6 -12mm dlouhé a po odkvětu se sklánějí dolů. Jsou složeny ze zvonkovitého, desetižilného a pětičetného, slabě dvoupyského kalicha a z motýlovité, bílé, nazelenalé nebo slabě narůžovělé, po odkvětu hnědnoucí koruny. Hořejší plátek je špičatý a o třetinu delší než oba plátky postranní.

Rostlina kvete od května do podzimu.

Čeleď:
Fabaceae - bobovité

Výskyt:
Jetel plazivý roste v příkopech, na pastvinách, u řek i jinde. Je to velmi rozšířená rostlina od nížin až vysoko do hor. Vyskytuje se v celé Evropě, v severní a západní Asii a sev. Africe. Na sever sahá místy až po polární kruh.

Použití:
Jetel plazivý poskytuje dobrou píci, proto se místy vysévá. Jeho výnos je ale menší než u jetele lučního. Seje se zejména ve směsi s travinami. Za vhodných podmínek pokryje jeden trs během jednoho roku i plochu několika metrů čtverečných. Květy se jen zřídka používají v lidovém léčitelství.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.