Vyhledávání
      

jetel luční (Trifolium pretense)

Trvalky > 

Barva květu: 
bílá, růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
květ, list, stonek
Použití: 
v zemědělství, v lékařství
Náročnost: 
vlhko, hlinité půdy, nenáročné

Fotogalerie (6 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Jetel luční je u nás nejznámějším druhem rodu. Je to trvalka.

Plodem je nepukavý lusk na vrcholu s víčkem, které se snadno odděluje. Lusky jsou vejčitého tvaru, na vrcholu zúžené v zobánek, konzistence jsou bylinné, víčka mají blanitá. Oplodí je lysé, jemně svraštělé, matné, víčko je slabě lesklé. Lusk je dlouhý asi 2 mm a 1 mm široký, obsahuje jedno semeno. V plodenství je asi 40 plodů. Plody opadávají spolu s vytrvávajícími kalichy.

Semeno je asymetricky srdčité a zploštělé. Kořínek je odstálý, sahá do poloviny až do tří čtvrtin semena. Pod kořínkem je výrazný, okrouhlý pupek semenný, pod ním krátký semenný šev. Osemení je hladké, slabě až středně lesklé a má žlutou nebo světle hnědou barvu. Semena jsou někdy nafialovělá, asi 1,8 mm dlouhá a 1,3 mm široká.

Klíční listy jsou oválné, lysé, jejich čepel je dlouhá 4 - 5 mm, přechází kloubnatě v řapík naspodu pochvovitě rozšířený, dlouhý asi jako čepel. První listy vyrůstají střídavě ve tvaru přízemní růžice. První list je okrouhlý, má 5 - 7 mm v průměru, na konci mělce vykrojený, naspodu uťatý až mělce chobotnatý. Řapík je 15 - 25 mm dlouhý, naspodu zčásti srostlý s širokými kopinatými palisty. Čepele, horní polovina řapíku a konce palistů jsou dlouze chlupaté. Druhý list a další listy jsou trojčetné, jejich lístky jsou okrouhlé, na konci mělce vykrojené, mají krátké řapíčky a celý list je dlouze řapíkatý, podobně jako první list a také chlupatý.

Čeleď:
Viciaceae – vikvovité

Výskyt:
Je to proměnlivý a přizpůsobivý druh. Vyskytuje se od nížin do hor, na loukách, mezích, holích, sutích, v příkopech i v nivách.

Množení:
Rostlina se množí generativně. Na kořenové hlavě se vytvářejí vedlejší stonky, které po posekání dorůstají z nových pupenů. Semena zrají od července do podzimu, na rostlinách vydrží přes zimu. Klíční rostliny se objevují zjara. Semena si mohou uchovat klíčivost mnoho let.

Použití:
Tento druh se často pěstuje jako hodnotná pícnina. Je také hodnotnou medonosnou a léčivou. Sbírá se květ. Ze suchého jetele se vyrábí moučka, která má vysoký obsah bílkovin a vitamínů, je cenným doplňkem ve výživě hospodářských zvířat.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.