Zpět na seznam

Jetel luční

Trifolium pretense

Detail
Kategorie Trvalky
Barvy rostliny bílá, růžová
Barvy listů zelená
Tvary listů okrouhlé
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny vlhko, hlinité půdy, nenáročné
Použití rostliny v zemědělství, v lékařství
Použitelné části rostliny květ, list, stonek
Popis

Jetel luční je u nás nejznámějším druhem rodu. Je to trvalka.

Plodem je nepukavý lusk na vrcholu s víčkem, které se snadno odděluje. Lusky jsou vejčitého tvaru, na vrcholu zúžené v zobánek, konzistence jsou bylinné, víčka mají blanitá. Oplodí je lysé, jemně svraštělé, matné, víčko je slabě lesklé. Lusk je dlouhý asi 2 mm a 1 mm široký, obsahuje jedno semeno. V plodenství je asi 40 plodů. Plody opadávají spolu s vytrvávajícími kalichy.

Semeno je asymetricky srdčité a zploštělé. Kořínek je odstálý, sahá do poloviny až do tří čtvrtin semena. Pod kořínkem je výrazný, okrouhlý pupek semenný, pod ním krátký semenný šev. Osemení je hladké, slabě až středně lesklé a má žlutou nebo světle hnědou barvu. Semena jsou někdy nafialovělá, asi 1,8 mm dlouhá a 1,3 mm široká.

Klíční listy jsou oválné, lysé, jejich čepel je dlouhá 4 - 5 mm, přechází kloubnatě v řapík naspodu pochvovitě rozšířený, dlouhý asi jako čepel. První listy vyrůstají střídavě ve tvaru přízemní růžice. První list je okrouhlý, má 5 - 7 mm v průměru, na konci mělce vykrojený, naspodu uťatý až mělce chobotnatý. Řapík je 15 - 25 mm dlouhý, naspodu zčásti srostlý s širokými kopinatými palisty. Čepele, horní polovina řapíku a konce palistů jsou dlouze chlupaté. Druhý list a další listy jsou trojčetné, jejich lístky jsou okrouhlé, na konci mělce vykrojené, mají krátké řapíčky a celý list je dlouze řapíkatý, podobně jako první list a také chlupatý.

Čeleď:
Viciaceae – vikvovité

Výskyt:
Je to proměnlivý a přizpůsobivý druh. Vyskytuje se od nížin do hor, na loukách, mezích, holích, sutích, v příkopech i v nivách.

Množení:
Rostlina se množí generativně. Na kořenové hlavě se vytvářejí vedlejší stonky, které po posekání dorůstají z nových pupenů. Semena zrají od července do podzimu, na rostlinách vydrží přes zimu. Klíční rostliny se objevují zjara. Semena si mohou uchovat klíčivost mnoho let.

Použití:
Tento druh se často pěstuje jako hodnotná pícnina. Je také hodnotnou medonosnou a léčivou. Sbírá se květ. Ze suchého jetele se vyrábí moučka, která má vysoký obsah bílkovin a vitamínů, je cenným doplňkem ve výživě hospodářských zvířat.
Nové fotografie rostlin