Vyhledávání
      

Jestřábník huňatý (Hieracium villosum)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 15.0 cm do 25.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
úbor
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
skalky, náhrada trávníku
Náročnost: 
slunce, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Tento rod zahrnuje mnoho druhů, ale je jen málo jestřábníků je vhodných do skalky. Jejich určování je velmi obtížné, protože jednotlivé druhy jsou si podobné a často se mezi sebou kříží. I kříženci jsou plodní a tak vzniká mnoho přechodných typů. Z tohoto důvodu je velmi těžké zjistit počet druhů.
Jestřábníky rostou v Evropě a v Americe. Většinou jsou to trvalky, lysé až hustě vlnaté a žláznaté, s listy v přízemní růžici. Vyvářejí trsy, polštáře nebo koberce. Některé druhy se rychle rozrůstají četnými výhonky. Úbory vyrůstají jednotlivě na konci lodyh nebo ve víceméně bohatém chocholičnatém květenství. Květy v úboru jsou pouze jazykovité, převážně žluté, zřídka oranžové až červené. Plod je válcovitá nažka s chmýrem.
Jestřábník huňatý je nejhezčím jestřábníkem vhodným pro skalky. Je 15 -25cm vysoký a celý hustě, dlouze, odstále vlnatý. Listnatá lodyha je chudě větvená, na konci každé větve je jeden velký, jasně žlutý úbor, měřící až 3,5cm v průměru. Kvete od června do srpna. Časem se rozroste do krásných bohatých trsů.
Druh Hieracium pilosella je vysoký jen 5 -15cm. Z přízemní růžice vyrůstají řídce listnaté výběžky, kterými se rostlina rozroste do hustých koberců. Květy vykvétají v květnu a kvetou až do října. Mají citrónově žlutou barvu. Přímé bezlisté lodyhy nejsou větvené.
Krásnou barvu květů má Hieracium aurantiacum, který je 20 -40cm vysoký. Má podlouhlé chlupaté listy v přízemní růžici, přitisklé k zemi. Kvete v červnu až srpnu sytě oranžovými až oranžově červenými úbory. Velmi se rozrůstá, a proto není vhodný do malých skalek. Méně rozrůstavý je kříženec Hieracium x rubrum

<Čeleď:
Cichoriaceae - čekankovité

Původ:
Jestřábník huňatý pochází z vysokých hor Evropy. Hieracium pilosella je původem z Evropy, Malé Asie a severozápadní Sibiře. Domovem druhu Hieracium aurantiacum jsou hory střední Evropy.

Pěstování:
Jestřábníky pěstujeme na slunci v normální zahradní kamenité zemi. Jsou nenáročné a nevyžadují žádnou péči.

Množení:
Množíme dělením nebo výsevem. Často se ale vysévají sami, např. druh Hieracium aurantiacum.

Použití:
Druh Hieracium pilosella můžeme použít jako náhradu trávníku. Hieracium aurantiacum není vhodný do malých skalek, protože se velmi rozrůstá. Nejhezčím druhem do skalky je jestřábník huňatý (Hieracium villosum).


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.