Vyhledávání
      

jestřábník chlupáček (Hieracium pilosella)

Trvalky > 

Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
úbor
Tvary listů: 
okrouhlé, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
v lékařství
Náročnost: 
slunce, polostín, sucho, písčité půdy, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (5 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Jestřábník chlupáček je vytrvalá bylina. V jejím úboru se vyvíjí asi 50 nažek, které jsou v obrysu podlouhlé, na bázi poněkud zúžené a na vrcholu nesou řídký, jemný, dlouhý, jednoduchý chmýr. Na bázi nažky je okrouhlý pupek, orámovaný světlým, límečkovitým okrajem, na vrcholu uvnitř chmýru je zbytek čnělky. Oplodí má osm žeber, je matné nebo slabě lesklé, lysé, má středně nebo tmavě hnědou barvu, chmýr je čistě bílý. Plody jsou často mírně prohnuté. Délka nažek je 2 mm, šířka 0,5 mm, chmýr je dlouhý asi 5 mm.

Klíční listy jsou oválné, na konci zaokrouhlené, krátce řapíkaté, čepele jsou asi 3 mm dlouhé. První listy jsou střídavé a vytvářejí přízemní růžici. Jsou postupně oválné až obvejčité, tupě špičaté, naspodu zúžené v řapík, dlouhý asi jako polovina čepele. První dva až tři listy jsou 3 -5 mm dlouhé, na okraji čepele a na řapíku jsou řídce a dlouze chlupaté, další listy jsou postupně větší, dlouhé asi 10 mm i více, naspodu klínovitě zúžené, v plochý řapík, s velmi dlouhými, vlnatými chlupy na okrajích čepelí, na rubu zejména na řapících. Listová růžice je zpočátku drobná, později se s přirůstáním větších listů podstatně zvětšuje.

Čeleď:
Asteraceae – hvězdicovité

Výskyt:
Druh roste na sušších, travnatých, písčitých i kamenitých ladech, na pastvinách, vřesovištích, širokých okrajích lesů i v borech, na mezích i v zahradách a parcích. Roste od nížin do alpínského stupně, pokud nekvete, je možné ji snadno přehlédnout.

Množení:
Rostlina se množí generativně i bujně vegetativně nadzemními výběžky. Plody zrají ve druhé polovině června, jednotlivě až do podzimu a brzy vysemeňují. Klíční rostliny se objevují za vhodných podmínek již v létě, dále pak na podzim a zjara.

Použití:
Druh se někdy používá v lidovém léčitelství.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.