Zpět na seznam

Jaterník trojlaločný

Hepatica nobilis

Detail
Kategorie Trvalky
Barvy rostliny červená, modrá, bílá, růžová
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Březen, Duben
Požadavky rostliny polostín, vlhko, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny skupinové výsadby, podrostová dřevina
Popis

Řecké „hepar“ znamená játra. Hepatica byla rostlina používající se k léčení jaterních onemocnění. Přímá souvislost ani účinky ale nebyly nikdy prokázány. Kdysi se věřilo, že své náleží ke svému, a že třeba žlutokvěté rostliny léčí žloutenku. Pokud jde o jaterník, vzhled jeho trojlaločných listů připomínal tvar jater a jejich laloků. Podle toho dostala rostlina vědecké jméno.
Jako samostatný rod byl jaterník popsán v roce 1754. Potom byl po určité období zahrnován do rodu Anemone - sasanka. Dnešní botanika zná asi 6 druhů rodu Hepatica, rostoucí převážně na severní polokouli.
Jaterník trojlaločný je typická hájová rostlina, rostoucí převážně v listnatých lesích, v lesních pláštích a v lískových křovinách, nejvíce v pahorkatině a v horském stupni, ale jen do výšky 100 metrů n.m.
V zahradách se pěstují různé odchylky, některé popsané jako kultivary, např. plnokvětý modrý ´Plena´, karmínově červený, plnokvětý ´Rubra Plena´ aj. V přírodě rostou bělokvětí i růžovokvětí jedinci. Kromě nich se občas pěstuje jaterník sedmihradský (Hepatic transsylvanica), jehož listy jsou na okraji zubaté až laločnaté.
Jaterníky jsou vytrvalé byliny se šikmým podzemním oddenkem. Listy rostou v přízemní růžici a často přezimují, čepel listů je většinou trojlaločná. Květonosné stonky někdy vyrůstají již koncem zimy a v předjaří a nesou jednotlivé květy se zvláštním zeleným listencovitým útvarem, který připomíná kalich. Základní barvou květů je modrá, na rubu světlejší. Kvete v březnu a dubnu. Plody jsou zobákovité nažky.

Čeleď:
Ranunculaceae - pryskyřníkovité

Původ:
Jaterník trojlaločný pochází z Evropy, kde roste v všude kromě Velké Británie a jižní Evropu.

Pěstování:
Jaterníky nejlépe rostou pod korunami stromů, v polostínu ve vlhčí humózní půdě. Po vysazení se s trsy nesmí více let manipulovat, aby zmohutněly a pravidelně kvetly.

Množení:
Množí se dělením trsů (kultivary) nebo semeny.

Použití:
Jaterníky se vysazují nejen jako jarní květiny, ale i jako půdopokryvné rostliny do polostinných partií.
Nové fotografie rostlin