Vyhledávání
      

Jam batátový (Diosorea batatas)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 60.0 cm
Doba květu: 
Červenec, Srpen
Barva květu: 
růžová, žlutozelená
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
srdčité
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
skupinové výsadby, popínavá rostlina
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Rod Diosorea obsahuje asi 600 druhů, z nichž některé se v oblastech svého původu pěstují pro velké škrobnaté hlízy i jako užitkové rostliny. S některými druhy se ale můžeme setkat i mimo oblast jejich původního rozšíření. Jsou to liánovité rostliny, podle druhu buď levo- nebo pravotočivé, pokud mají vhodnou oporu, vyrostou do značné výšky. Pod povrchem půdy jsou uloženy hlízy, často značně velké. Někdy se na stoncích nebo v paždí listů tvoří pahlízky, které mají srdčitý tvar a výraznou žilnatinu, občas i výraznou barevnou kresbu jako např. Diosorea caucasica z Kavkazu, nebo jam batátový (Diosorea batatas).
Hlízy těchto rostlin jsou kyjovité nebo okrouhlé, až 1kg těžké. Listy jsou leskle zelené, 6 -10cm dlouhé, srdčité, s výraznou žilnatinou. Rostlina má drobné, jednopohlavné i oboupohlavné květy, šesticípé, zvonkovité až trubkovité, zelenožluté a růžové barvy, sestavené do hroznů, které jsou skryty v hustém listoví a sladce voní. Plod je trojhranná tobolka. Výhony těchto rostlin dorůstají šesti i více metrů. Kvetou v létě, jsou mrazuvzdorné.

Čeleď:
Dioscoreaceae - smldincovité

Původ:
Jam batátový pochází z východní Asie.

Pěstování:
Smldince vyžadují humózní, hlubokou zahradní půdu, která musí být dobře propustná. Přesazujeme je po zatažení listů, ale to je obtížné vzhledem ke značné velikosti hlíz.

Množení:
Množení je snadné a to buď dělením podzemních hlíz, nebo z listových čí stonkových pahlíz. Rostliny je také možné řízkovat, řízkovance pak musejí přezimovat první rok pod sklem nebo ve sklepě, druhým rokem už mohou zůstat na stálém venkovním stanovišti.

Použití:
Tyto rostliny se hodí k zakrytí plotů, pergol a jiných konstrukcí, kde v brzké době vytvoří velmi kompaktní zelenou stěnu. Opora ale musí být pevná, protože rostliny po čase dosahují značné hmotnosti.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.