Vyhledávání
      

Hvozdík péřitý (Dianthus plumarius)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 20.0 cm do 30.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec
Barva květu: 
červená, bílá, růžová
Barva olistění: 
šedozelená
Tvar květu: 
lata
Tvary listů: 
vstřícné
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
do vázy, skupinové výsadby, skalky
Náročnost: 
slunce, teplomilná, vápenité půdy, těžké půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Hvozdík péřitý vytváří rozlehlé polštářovité trsy. Je vysoký 20 -30cm a má poléhavé lodyhy a úzké, tuhé, stříbřitě šedozelené vstřícné přezimující listy. Květy jsou pětičetné, často plnokvěté a mají rozdřípené okraje korunních lístků (plumarius = péřitý).
Základní barva květů je bílá, růžová nebo červená. V některých květech je vnitřní kresba nebo jinak zbarvené oko. Kvete v červnu a červenci. Plod je podlouhle válcovitá tobolka.
Hvozdík péřitý je jedním z mnoha asi 300 druhů, které se po staletí pěstují v zahradách. Jsou jedno-, dvou- nebo víceleté.
Nejčastěji pěstovaným druhem je nízký vytrvalý Dianthus plumarius. Bylo vyšlechtěno mnoho kultivarů lišících se především stavbou a zbarvením květů: kultivar ´Altrosa´ je jemně starorůžový, plnokvětý, ´Belchen´ má v růžových květech fialové oko apod.

Čeleď:
Dianthaceae - hvozdíkovité

Původ:
Většina hvozdíků pochází a roste v mírném pásu severní polokoule, nejvíce ve Středomoří. Hvozdík péřitý pochází z jižní Evropy, kde přirozeně roste na kamenitých, suchých slunných stráních, v křovinách i ve štěrbinách skalních stěn, od nížin až po jižní podhůří Alp, zejména na vápencovém podkladě. Hvozdík písečný (Dianthus arenarius) je původem ze severovýchodní Evropy a hvozdík sivý (Dianthus gratianopolitanus) pochází ze západní a střední Evropy.

Pěstování:
Hvozdíky vyžadují teplé, chráněné, slunné stanoviště, těžší vápnitou půdu. Nesnášejí velké vlhko - vyhnívají.

Množení:
Hvozdíky se množí nejlépe řízkováním nebo hřížením, jednoduše kvetoucí hvozdíky i semeny.

Použití:
Hvozdíky jsou svým olistění dekorativní po celý rok. Vytrvalé hvozdíky se uplatňují zejména jako nízké, polštářovité rostliny pro skalky a suché zídky, některé se hodí i k řezu.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.