Vyhledávání
      

hvozdík kartouzek (Dianthus carthusianorum)

 

Trvalky > 

Výška rostliny: 
od 20.0 cm do 45.0 cm
Doba květu: 
Květen, Červen, Červenec, Srpen, Září
Barva květu: 
růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hlávka
Tvary listů: 
čárkovité, vstřícné
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, polostín, sucho, písčité půdy, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Hvozdík kartouzek je vytrvalá, 20 -45cm vysoká, trsnatá rostlina s mnohohlavým oddenkem, ze kterého vyrůstají jednak krátké, nekvetoucí lodyhy, jednak vzpřímené, nerozvětvené lodyhy kvetoucí.

Listy jsou vstřícné, čárkovité, špičaté, na kvetoucích lodyhách 2 -3mm široké, na nekvetoucích užší, pouze 1 -2mm široké, na okraji drsné, pochvatě srostlé, s pochvami až 15mm dlouhými a více než čtyřikrát delšími než šířka listů.

Kvítky po šesti skládají na konci lodyh stažená, hlávkovitá květenství, s listeny čárkovitě kopinatými a podkališními listenci kožovitými, světle nebo tmavě hnědými, obvejčitými, osinkatě špičatými. Kalich květů je válcovitý, 14 -18mm dlouhý, podélně žilnatý, alespoň na špičce tmavě červenohnědý, s trojbokými špičatými zuby na okraji. Korunní plátky jsou 6 -12mm dlouhé, vpředu zubaté, červené. Tyčinek je deset, mají tmavofialové prašníky. Semeník dozrává v podlouhlou, smášklou tobolku, které obsahuje zploštěle okrouhlá semena.

Rostlina kvete od konce května do konce léta.

Čeleď:
Silenaceae - silenkovité

Výskyt:
Hvozdík kartouzek roste na písčitých pahorcích, loukách, v suchých lesích a na pastvinách, na okrajích polí a na skalách z rovina až do hor. Vyskytuje se ve střední a jižní Evropě a v Malé Asii. Je to velmi proměnlivý druh.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.